КОНФЕРЕНЦИЯ „СЪДЕБНА РЕФОРМА. СПЕЦИАЛИЗИРАНО ПРАВОСЪДИЕ“

17 Декември 2021 г.

Международната конференция „Съдебна реформа. Специализирано правосъдие" се проведе на 09.12.2021 г., гр. София. Форумът бе открит с приветствие на главния прокурор на Република България Иван Гешев.

Прокуратурата пое инициативата за провеждането на конференцията, за да декларираме еднозначно готовността на българската прокуратура за открита дискусия с цел провеждане на истински ползотворна и ефективна реформа. И надеждата, че професионалното мнение на практикуващите юристи, неправителствените организации и академичната общност ще бъде чуто“, каза главният прокурор. Той подчерта, че е извървян дълъг път на еволюция на нашето законодателство и синхронизиране с европейските правила, но за съжаление, прокуратурата е изправена „пред политически опити за пробив в правото и законността, маскирани като „реформа“ и борба с престъпността“.

Във форума участваха представители на парламентарно представени политически партии,  служебният министър на правосъдието, членове на Висшия съдебен съвет, представители на органите на специализираното правосъдие и апелативните прокуратури в страната, главният секретар на Международната асоциация на прокурорите Хан Мораал, Сара Рекар от Главната дирекция по права на човека и върховенство на закона към Съвета на Европа, Националният представител на България в Евроджъст Иванка Которова, председателите на Асоциацията на прокурорите в България и Камарата на следователите, председателя на УС на Института за модерна политика Борислав Цеков, председателя на УС на Фондация за развитие на правосъдието доц. д-р Ива Пушкарова, представители на Международен правен център, на Центъра за изследване на демокрацията, Центъра за приложно-правни изследвания и практики и др.

Приветствия към участниците във форума отправиха Адриан Лазара - председател на Комисията по правни въпроси на Европейския парламент, Ладислав Хамран - президент на "Евроджъст", Долорес Делгадо - главен прокурор на Кралство Испания, Любомир Йовески - главен прокурор на Република Северна Македония, Джанлуиджи Пратола, заместник-главен прокурор при Касационния съд на Република Италия, Хан Мораал - генерален секретар на Международната асоциация на прокурорите и други. Те изтъкнаха необходимостта от специализация в правосъдието, която да противодейства на модерната съвременна престъпност.

Г-жа Вилма Русковска, ръководител на Прокуратурата за борба с организираната престъпност и корупцията на Република Северна Македония, се изказа в подкрепа на Специализираната прокуратура и съд в България. „Всяка страна трябва да има Специализирана прокуратура за борба с организираната престъпност и корупцията. Съществуването на такива структури е от значение за цялата страна“, каза Русковска.

Главният прокурор на Република Северна Македония, г-н Любомир Йовески, даде примери от практиката си, позовавайки се на положителния опит на Специализираната прокуратура на Република Северна Македония и изрази становище, че специализирани органи за преследване на организираната престъпност и корупция, са необходимост за  изкореняване на беззаконието.

За тенденцията да се обособяват специализирани структури във всички европейски държави говори и Джанлуиджи Пратола, заместник-главен прокурор при Касационния съд на Република Италия.

В изказване пред участниците във форума главният прокурор Иван Гешев заяви, че специализираното правосъдие е доказало своята ефективност и ако се прави реформа, тя следва да бъде всеобхватна и да включва разследващите органи в МВР, оперативно-издирвателната дейност, службите за сигурност и съдебната власт. „Каквито и правомощия да има прокуратурата, няма как те да се реализират без да са разкрити извършителите на престъплението от компетентните органи“, обясни Гешев.

Валентина Маджарова, административен ръководител на Специализирана прокуратура, посочи, че „натискът върху Специализирана прокуратура е повсеместен, натискът е отвсякъде“. Тя изтъкна, че има изключителен напредък в разследването по линия на организирана престъпност. „Това е обективен факт, защото мониторингът на българската държава на тема организирана престъпност е свален и то заради огромния труд при изключителна натовареност и враждебна среда от самото начало. Остава убеждението, че сме атакувани, защото работим“, отбеляза прокурор Маджарова.

Георги Ушев, председателят на Апелативния специализиран наказателен съд, отбеляза, че Европейската комисия никога не е отправяла критики по отношение дейността на специализираните съдилища, а в докладите си отбелязва, че проблемите им са свързани единствено с човешки и финансови ресурси.

Борислав Цеков, д-р по Конституционно право, напомни, че „Конституцията не е хрумване на тази или онази партия, а зад нея стои широк политически консенсус. Действащата конституция, цялостната институционална конструкция, която урежда, е изградена върху концепцията, че в едно поляризирано общество, каквото е българското през последните десетилетия, радикални промени могат да се правят само по пътя на широкото съгласие, а не според капризите на политическата конюнктура и вижданията на това или онова временно парламентарно мнозинство“, заяви Борислав Цеков.

Председателят на Асоциацията на прокурорите в България Владимир Николовзаяви, че „реформирането на прокуратурата се представя едва ли не като панацея“, че то не трябва да е „рекламен“ трик за хвърляне на прах в очите на хората и да „обслужва конюнктурни политически, олигархични или друг тип задкулисни интереси“.

Не приемаме българските прокурори, следователи и съдебни служители да бъдат сочени с пръст като виновници за някакви негативни процеси и да носят чужди грехове по отношение на българската държавност и на обществото“, каза Николов. И предупреди, че „всяка власт иска още повече власт и преградата пред това явление е независимата съдебна система и силната и независима прокуратура“.

Прикачени документи