Иванка Которова шеф по „Международна правна помощ в Евросъюза” на Върховната касационна прокуратура
Германия съди Коце Маца по улики открити в България
Немските колеги грешат, ако ни нямат доверие
Анна ЗАРКОВА
- От Германия съобщават, г-жо Которова, че тези дни петричкият ...
Иванка Которова шеф по „Международна правна помощ в Евросъюза” на Върховната касационна прокуратура
Германия съди Коце Маца по улики открити в България
Немските колеги грешат, ако ни нямат доверие
Анна ЗАРКОВА
- От Германия съобщават, г-жо Которова, че тези дни петричкият бизнесмен Костадин Хаджииванов, по-известен като Коце Маца, ще бъде изправен пред съда в Аугсбург заради контрабанда на цигари. Това ни подсеща, че германците арестуваха Коце Маца на 1 септември тайно от България, на гръцката граница. Според повечето наблюдатели това показва, че Германия няма доверие на институциите, които правораздават у нас. Не е ли така?
- Не е съвсем така. Арестът стана, без да се уведоми българската страна, тъй като Германия е предпочела да разпространи европейската заповед за арест на Хаджииванов по шенгенската информационна система (ШИС), а България още не се е присъединила към нея. Работи се по това присъединяване в междуведомствени групи с участието на прокуратурата и се очаква то да стане през 2011 г. В момента друг канал за разпространение на подобна заповед за арест е по Интерпол, в който ние членуваме заедно със 186 държави. Но немците са избрали ШИС, до която ние нямаме достъп.
- Това едва ли е случайно. Старши прокурорът на Аугсбург Ларс Бауман каза пред „Труд", че е имало следствено-тактически съображения, за да не се изпрати европейската заповед за арест на Коце Маца в София. Немците вероятно са наясно, че у нас много често изтича информация от службите към заподозрените в престъпления.
- Не знам съображенията на немските колеги, но те грешат, ако ни нямат доверие. В крайна сметка европейската заповед за арест на Хаджииванов беше издадена, след като ние изпълнихме следствена поръчка от тях, събрахме и пратихме в Германия необходимите им доказателства.
- Говорителят на прокуратурата в Аугсбург Мартиас Николай съобщи, че България е отказала обиск в дома на Коце Маце в Петрич. Негови колеги допълниха, че така българите са отказали на германците сътрудничество в разследването.
- Аз твърдя, че България е изпълнила стриктно своето задължение по конвенцията от 1959 г. за взаимопомощ между държавите членки на ЕС. Молбата за правна помощ по случая с Хаджииванов пристигна от Германия на 14 септември м.г., когато е заведена в регистрите на Върховна касационна прокуратура (ВКП). Още на следващия ден прокурорът Цветомир Йосифов я възложи по законовия ред за изпълнение на Национална следствена служба. В нея имаше искане от прокуратурата в Аугсбург да се извърши обиск, претърсване и изземване в къщата, в която живее Хаджииванов в София. Беше даден точният адрес - кв. Драгалевци, номер и описание: „къща с бял тухлен зид и бяла метална врата." Нямаше искане за обиск в дома на Хаджииванов в Петрич.
- Защо е било нужно тогава искането на германците за обиск в София да бъде пратено от ВКП в Петрич и да извърви дългия път до районната прокуратура там, оттам до районния съд, оттам до окръжната прокуратура в Благоевград, оттам в окръжния съд, оттам пак до ВКП? Така се губи ценно време.
- Защото прокурорът Йосифов, стремейки се да изпълни перфектно поръчката на германците, разпорежда да бъде извършен обиск не само в Драгалевци, както искат от Германия, а и на всички адреси, които обитава Хаджииванов. Имало е оперативна информация в националното следствие, че освен в Драгалевци той се подвизава и в кв. Бояна, и на бул. „Васил Левски" в София, и в друго жилище в Петрич.
- Искате да кажете, че вие не само не сте имали намерение да отказвате на Германия обиск у Хаджииванов, ами и сте се престарали, добавяйки още три негови адреса към посочения от германците?
- Точно така. И затова сме изпратили поръчката и в Петрич. Районният съд там го праща по подсъдност до окръжния в Благоевград.
- Шефът на окръжния съд в Благоевград Красимир Аршинков твърди, че искането на германците е било само за къщата на Коце Маца в Драгалевци. Затова било оставено без разрешение. Не е работа наистина на благоевградските магистрати да се произнасят за обиск в София.
- Вече казах - да, поръчката на Германия е за Драгалевци, но в националното следствие са надхвърлили рамката й и са посочили още два адреса, единият от които в Петрич. При благоевградските магистрати е пратено искането от Германия и другото от националното следствие, в което пише: Моля да допуснете претърсване на жилището на Хаджииванов в Петрич. Благоевградският съд не е разрешил претърсване в Петрич. Може би е преценил, че извън искането на немците няма валидни доказателства.
- Има и други обяснения, за които може би са се сетили и немците.
- Да не бъдем голословни. По-важното е, че Софийският градски съд не разсъждаваше ограничено като благоевградския, той даде разрешение за обиски и на трите адреса на Хаджииванов в София. И те се състояха, при което беше открит не в Драгалевци, а в офиса на бул. Васил Левски", забележете! - хард диск, който съдържаше най-важните доказателства, от които немците се нуждаеха. Ето защо те дойдоха специално в моя кабинет, за да благодарят за старанието, с което изпълнихме и преизпълнихме тяхното искане. Междувременно адвокатът на Хаджииванов пусна молба да му върнат някои иззети вещи. Прокурор Йосифов отказа. Немците и за това идваха да благодарят. И дума не отвориха за недоволство, че обискът в Петрич не се е състоял. Той щеше да се състои, ако те го бяха поискали, а не ние.
- В крайна сметка обискът в Петрич не се е състоял. От което в Германия, изглежда, са си направили изводи неприятни за нас... Тъй или инак в най-скоро време Коце Маца ще се изправи пред съда в Аугсбург по обвинение за нелегален трафик на 4,4 млн. къса цигари. Те са били натоварени в Гърция, пренатоварени на друг камион в Германия и заловени на 18 януари в английско пристанище. Огромна контрабанда! А в България срещу Коце Маца не се води нито едно досъдебно производство. Нормално ли е това?
- Нека пак да кажа: Коце Маца е обвинен за това престъпление и въз основа на доказателствата, събрани в България. Но съгласно европейската практика и Конвенцията за правата на човека Хаджииванов не може да бъде съден за едно и също престъпление в две държави.
- Дали и други съдебни поръчки от други държави се движат в България така усложнено, както тази за Коце Маца?
- Нормалният срок за изпълнение на международна съдебна поръчка е 6 месеца. Ние изпълняваме по 400-500 на година. И нито веднъж не сме надхвърлили този срок, включително в случая с Хаджииванов. Същото не може да се каже за други държави. Наше искане за едни незаконно изнесени византийски чинии се бави в Гърция година и половина. В Англия наши поръчки се бавят и по 4-5 години. Майката на един велосипедист, сгазен в Лондон, непрекъснато ми звъни вече 2-3 години, но колегите там не бързат да свършат работа. България е в първата тройка на Европа по стриктно изпълнение на поръчки за международно наказателно сътрудничество. Преди нас са само Германия и Холандия. Ние с немските колеги работим от години много добре. Примери, колкото щеш. Неотдавна осъдиха на 15 г. в Германия българин, наркотрафикант, действал в 5 държави. Постановена беше и конфискация на негово имущество за 300 000 евро, което се намира в България. Ние издирихме колите, парите, имотите му във Владая и ги запорирахме. Те бяха разпродадени, със 75 000 евро бяха погасени разноските на мюнхенския съд по делото, а 600 000 лева постъпиха в касата на България. Германците казаха, че ще сочат във всички държави този случай като образец за добро сътрудничество в ЕС.