Морално е доносниците да се оттеглят
интервю с Бойко Найденов, говорител на ВКП
- Господин Найденов, в петък шефът на Окръжна прокуратура в Плевен Марио Василев категорично отказа да даде информация дали във ведомството има дела срещу министъра на вътрешните работи ...
Морално е доносниците да се оттеглят
интервю с Бойко Найденов, говорител на ВКП
- Господин Найденов, в петък шефът на Окръжна прокуратура в Плевен Марио Василев категорично отказа да даде информация дали във ведомството има дела срещу министъра на вътрешните работи Румен Петков. Как ще се отвори прокуратурата към обществото, когато информацията се крие дори за публичните личности, и мислите ли, че бихме накърнили доброто име на господин Петков, ако се огласи това, което има за него?
- Не съм запознат със ситуацията относно наказателните дела в тази прокуратура. За мен законът важи за всички. Обществото трябва да знае кой го управлява.
- Миналата седмица казахте, че имате желание да работите с медиите по-активно. Какви са намеренията ви?
- Прозрачността на една институция като прокуратурата е гаранция за избягване на злоупотребите в нея. Когато обществото чрез медиите може да бъде по-близко и да вижда резултатите от работата, самата работа, политиката на наказателно преследване на всеки един етап, разбира се, в рамките на закона, тази институция ще бъде ограничена да злоупотребява с правото. Ако обществото знае какво точно се върши в прокуратурата, то ще промени оценката си за нея.
- Имате предвид журналистите да се запознават с хода на делата...
- В рамките на позволеното от закона. Ние не можем да крием, че искаме задържане под стража на някое известно лице. Длъжни сме да обясним на хората в какво е обвинен този човек. В същото време законът ни забранява да даваме данни и факти от предварителните проверки. Би могло да се накърнят честта и достойнството на някое от лицата и ние сме свидетели, че имаше опити за злоупотреба в тази насока. Може да се започне проверка срещу всяко едно лице в страната. Но ако нищо не излезе и името вече е оповестено, тогава лицето е злепоставено. Това е нещо, което категорично би следвало да избегнем. Когато се образува наказателното производство, приемаме, че вече има достатъчно данни за извършено престъпление. Следващият етап - повдигане на обвинение, това би могло да се оповести публично. Но най-голямата публичност би трябвало да има обвинителният акт, който се внася в съда. Този е моментът, в който трябва делото да бъде огласено, защото обвинителният акт сам по себе си съдържа фактическата обстановка на извършеното престъпление и доказателствата, които подкрепят обвинението.
- Вие ще огласявате обвинителните актове, които се внасят в съда. Ние, журналистите, пък ще можем да правим анализ за колко време е изработен той.
- Точно така. Ще се знае кой как работи. Предполагам, че в началото ще е трудно, но ще свикнем.
- Измина месец, откакто сте на нова длъжност. Вие ли ще сте човекът, който ще знае как се движат делата в прокуратурите в страната?
- Идеята е такава. Друг е въпросът доколко ще съумеем да я реализираме. Разбира се, че един човек не може да обхване цялата тази материя. Няма да успея, ако ми се пречи да получа цялата тази информация. Ако срещна разбиране от страна на колегите, ще успея.
- Липсва ли ви работата като шеф на столичната прокуратура? Сработихте ли се вече с Борис Велчев?
- Нямаме никакъв проблем с главния прокурор. Рано е да правя равносметка дали съм удовлетворен от това, което правя в момента. Липсва ми самата оперативна работа, винаги съм гледал конкретни дела. Но може би това, с което съм се захванал в момента, ще бъде полезно. Доколкото прокуратурата е един отбор, той трябва да изпълнява задачите на треньора.
-Какво се случи с проверката на работата на бившия главен прокурор Никола Филчев?
- Назначена бе ревизия на дейността на прокуратурата, а не на главния прокурор. Имаше някакъв завършен документ. Резултатът, който е бил представен на главния прокурор, не го е удовлетворил. Констатациите за дейността на регионалните и апелативни прокуратури не са били реални. Явно някой нещо е сбъркал.
Отчетът е бил формален, не е отговарял на действителността. Дадени са примерно нула цяло и стотни просрочени дела, което не може да бъде вярно. При нас всеки ден има сигнали за просрочени дела. Или някой не е разбрал за какво става въпрос, или се е опитал да не разбере. Назначена е допълнителна проверка. Уточнява се каква е причината дела да стоят с години, без да е работено по тях, други са решавани странно бързо, за дни. Когато приключи проверката, фактите ще са публично достояние.
- През последните месеци имаше шумни арести. Един от тях бе на шефа на БЧК, който впоследствие бе пуснат под гаранция. Този човек бе обвинен в големи злоупотреби. Какво стана с това дело?
- Срокът за делото срещу шефа на БЧК Христо Григоров е увеличен с още месец. След този срок прокуратурата трябва да се произнесе виновен или невинен е шефът на БЧК.
- Скандалът на седмицата е, че Боян Петракиев - Барона бе пуснат на свобода под парична гаранция, след като заедно с деца на магистрати бе обвинен във фалшифициране на кредитни карти. Скандал е, че групата бе задържана при съвместна акция на наши полицаи и полицаи от страни, членки на ЕС. Съжалявате ли за това решение на Софийския градски съд?
- Скандал няма. Има разследване, повдигнати обвинения, представени са доказателства и съдът е преценил дали те са достатъчни, за да бъде задържана групата. Съдът е този, който взема решения. Хубаво е, че ще се произнесе и втора съдебна инстанция. Ние трябва да прецизираме нашата работа. Съдебното решение не може да бъде скандално. Друг е въпросът, ако ние открием данни, че решението е взето под един или друг натиск. В случая обаче не става дума за такова нещо. Колкото до това, че са замесени деца на магистрати, няма недосегаеми.
- А знаете ли как коментират решението на съда хората? "Гарван гарвану око не вади."
- Точно това се опитваме да променим. Всички трябва да бъдат равни пред закона. Другото е да кажем: Съдът трябва да задържи тези хора, защото те са деца на магистрати. Съдията, който подписва решението, той носи отговорността. Изпитвал съм го на гърба си. Доста е трудно да вземеш решение да задържиш някого под стража.
- Как ще коментирате факта, че делото срещу братята Маргини - Красимир и Николай Маринови, все още не е започнало в съда?
- Делото срещу братя Маринови е като всички останали. Не бива да притискаме съда.
- Темата за досиетата на магистратите вълнува ли ви?
- Моето лично мнение е, че във всеки случай ръководителите на съответните ведомства трябва да изискат досиетата. След като вече духът е пуснат от бутилката, доста странно е, че някои от институциите мълчат. Доколкото няма закон за лустрацията, това е морален въпрос. За мен лично би било недостойно един ръководител да има досие. Зависи, разбира се, какво точно е то. Ако си бил доносник на своите приятели и с цел да направиш някаква кариера, не бива да останеш начело на институцията. Моето лично мнение е, че поне ръководителите трябва да отворят досиетата си. Трудно е частично да се реши този проблем. Може би досиетата трябваше да се отворят или да се унищожат още през 1990 г. Сега сме 2006 г. и е твърде късно. Възможно е нещо да е пипано по тях. Крайно неприлично е да се отварят избирателно.