На 8 април 2016 год. беше приет годишният доклад по прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и разследващите органи на Окръжна прокуратура – Варна, за 2015 год. На събранието присъстваха заместник-главният прокурор Ася Петрова и прокурор от ВКП Ангелина Митова, административният ръководител на Апелативната прокуратура във Варна Ружа Големанова и представители на съдебната власт и МВР.
На 8 април 2016 год. беше приет годишният доклад по прилагането на закона и за дейността на прокуратурата и разследващите органи на Окръжна прокуратура – Варна, за 2015 год. На събранието присъстваха заместник-главният прокурор Ася Петрова и прокурор от ВКП Ангелина Митова, административният ръководител на Апелативната прокуратура във Варна Ружа Големанова и представители на съдебната власт и МВР.
Съдебният район на Окръжната прокуратура във Варна е крупен икономически и промишлен, същевременно селскостопански, строителен, търговски и туристически център, което определя и структурата на престъпността. Във Варна функционират голямо морско пристанище и международно летище, през които се извършват трафик на хора, внос и износ на големи количества стоки и товари. Тези фактори водят до рязко нарастване на интензивността на извършените престъпления през месеците май, юни, юли, август и септември. През този период на годината лицата, извършващи престъпления самостоятелно и в организирани престъпни групи, пренасят престъпната си дейност на територията на Окръжна прокуратура - Варна. Същевременно се създават предпоставки за извършване на усложнени от фактическа и правна гледни точки данъчни и финансови престъпления, изпиране на пари, корупция, злоупотреби с фондовете и имущество на ЕС или предоставени от ЕС на българската държава, незаконен вътрешен и трансграничен трафик на хора и наркотици, контрабанда, убийства и други престъпления срещу личността, както и срещу собствеността.
Безспорно оперативната обстановка във Варненска област е традиционно сложна, но с въведената нова методика на отчитане на разкриваемостта в МВР данните от дейността на полицията са по-прецизни. Това обаче не може да промени извода за наличие на определени дефицити в работата на полицията. Тъй като дори и количествено да са намалели престъпленията през 2015 г. спрямо предходните две години, намаление бележат и разкритите престъпления. Направените изводи в отчета на Окръжната прокуратура във Варна не целят намеса в работа на друга институция. Успехите на МВР, както и проблемите, с които то се сблъсква в действията си по установяване, разкриване и доказване на престъпленията, са в пряка функционална зависимост с резултатите в работата на прокуратурата, а оттам и на съда.
Причините за някои слабости на разследващите органи са комплексни. Недостатъчният брой разследващи полицаи се допълва от неопитност заради голямото текучество на хора. Прекомерната натовареност е друга причина за недоброто качество на разследването и просрочването на досъдебните производства. Недоброто взаимодействие с оперативните работници също се отчита като слабост при събиране на доказателствата и разкриване на извършителите.
За поредна година административният ръководител на Варненската окръжна прокуратура предприе редица мерки и действия за максимално използване капацитета на следователите чрез прецизно подбиране на възложените им за разследване дела с фактическа и правна сложност и за подобряване на ефективността от работата им.
През 2015 год. прокурорите от района на Окръжната прокуратура във Варна са внесли в съда общо 1808 акта, от които 1174 обвинителна акта , 443 споразумения и 191 предложения за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Анализът на данните за отчетната 2015 год. показва, че прокурорите са внесли в съда значително по-голям брой обвинителни актове и споразумения в сравнение с предходния отчетен период. За високото качество в работата на представителите на държавното обвинение говорят и изключително високите стойности на одобрените от съда споразумения, които са били обезпечени с неоспорими доказателства, освен че са отговаряли на закона и морала.
Бележи подобрение показателят върнати от съда обвинителни актове за допълнително разследване. Значително е подобрен и показателят влезли в сила оправдателни присъди и решения, което е атестат за качеството на работа на прокурорите.
През 2015 год. Варненската окръжна прокуратура е наблюдавала 18 дела, взети на специален отчет. Предмет на разследване са били данъчни и финансови измами, изпиране на пари, срещу организирани престъпни групи, за корупционни престъпления и 5 са взети на специален надзор по преценка на главния прокурор и завеждащи отдели във ВКП. Увеличен е броят на делата за корупционни престъпления, като през миналата година са образувани 6 дела на специален отчет, отчитат в годишния доклад за работата си прокурорите от Окръжната прокуратура във Варна. Тенденцията за селекция на делата на специален надзор е с цел да се противодейства на тежката престъпност според препоръките на Европейската комисия, икономическите престъпления, защита на финансовите интереси на ЕС , срещу незаконния трафик на хора, както и срещу разпространението на наркотични вещества и прекурсори.
През отчетната година значително е увеличен броят на делата, по които са разследвани корупционни престъпления. Общият брой на корупционните престъпления, които са били предмет на разследване от прокуратурите в обхвата на Окръжната прокуратура, е бил е 1481.
През миналата година са направени общо 59 искания за използване на специални разузнавателни средства по наказателни производства. Сравнено с предходната 2014 год. исканията за използване на СРС са били почти два пъти по-малко. През годината са изискани 1554 справки от мобилните оператори по Закона за електронните съобщения, докато през 2014 год. те са били 659.
През отчетния период прокурорите от обхвата на Окръжната прокуратура във Варна са внесли 140 искания в съда за вземане на най-тежката мярка за процесуална принуда – задържане под стража.
Новообразуваните дела през последните години са относително постоянна величина. За 2015 г. те са били 8704, или 58 на сто от делата на производство, докато през 2014 г. техният брой е бил 9178, или 53 процента от делата на производство.
В резултат на предприетите мерки от ръководствата на прокуратурите и стриктния ежемесечен контрол от страна на Апелативна прокуратура и Окръжна прокуратура във Варна по отношение на районните прокуратури, се открояват благоприятни тенденции в срочността на приключване на делата през миналата година.
Увеличен е броят на производствата с продължителност до седем месеца, като отчетените стойности през миналата година са над средната за последните три години. Броят на производствата с продължителност на разследването до една година е намалял, като по този показател Окръжната прокуратура във Варна отчита стойности под средната за последните три години.
От 1927 осъдени и санкционирани лица през отчетния период с влязъл в сила съдебен акт са 1873, което прави 97.2 процента - при 92.08 процента за 2014 г. Като тенденция за региона може да се открои и нарасналият брой на осъдителните присъди по дела, когато съдът в мотивите си приема за установени обстоятелства, изложени в обвинителния акт, като се позовава на направените самопризнания, събрани в досъдебното производство, които го подкрепят.