Общо 40 пъти е нараснал размера на санкциите по този показател през 2015 г. в сравнение с година по-рано
Повече от 2 244 000 лева влизат в националната хазна в резултат от работата на Прокуратурата в Бургаски апелативен район по дела за налагане на имуществена санкция на юридически лица.
През 2015 г. в прокуратурите от Апелативен район – Бургас са внесли в съда 15 мотивирани предложения по чл.83б от ЗАНН срещу 15 юридически лица. През годината са влезли в сила 7 съдебни решения, с които предложенията на прокуратурата са уважени срещу 6 юридически лица, с размер на постановената санкция 2 244 171.88 лв.
През 2014 г. размерът на санкциите е бил 54 605.00 лв. т.е. налице е ръст от 40 пъти в сравнение с предходната година.
Данните оповести Апелативният прокурор на Бургас – Любомир Петров по време на среща с медиите - „това е един изключителен резултат. За него благодаря на колегите от Административните отдели на трите окръжните прокуратури - Бургас, Сливен и Ямбол. Не е случайно, че наскоро, Главният прокурор награди целия административен отдел на Окръжна прокуратура – Бургас“.
По думите му, през последните години именно прокурорите от региона на Апелативна прокуратура – Бургас имат най-много внесени предложения по този ред в страната.
Петров даде разяснения и в какво се изразява дейността на прокуратурата по този съдебен ред. „Най-общо се изразява във внасяне на предложения от страна на Прокуратурата в съответния Окръжен съд, за налагане на имуществена санкция на юридически лица, които са се обогатили или биха се обогатили от извършване на посочени в закона престъпления, най-често данъчни престъпления. Тези престъпления са били извършени от управител, от представляващ юридическото лице, от лице в контролен или надзорен орган на юридическото лице, както и от работник или служител, на когото юридическото лице е възложило определена работа и при нейното изпълнение. Това е конкретна имуществена санкция за юридическото лице, независимо от наказателната отговорност на представителите на юридическото лице, които се извършили съответното престъпление. Санкцията е, защото юридическото лице се е обогатило от съответното престъпление – например от укриване на данъци“, обясни Петров.