И.ф. главен прокурор Борислав Сарафов и заместник главните прокурори Ваня Стефанова и Магдалена Лазарова проведоха в Съдебната палата в София среща с Управителните съвети на Асоциация на прокурорите в България (АПБ) и Камара на следователите в България (КСБ). Разговорът бе по инициатива на ръководствата на съсловните организации.
От АПБ и КСБ изразиха общо становище за засилване на професионалното начало при продължаване на съдебната реформа и представиха конкретна инициатива в тази насока. От двете магистратски организации подготвят допитване до всички прокурори и следователи в страната, в което в рамките на един месец, да съберат становища и предложения за конкретни промени в Наказателния кодекс, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт. След получаването на становищата те ще бъдат обобщени и представени на вниманието на Министерство на правосъдието и на Комисията по конституционни и правни въпроси към парламента с оглед необходимостта от промяна на законовата уредба.
В хода на разговора бе изразено общо мнение за необходимостта от осъвременяване на текстове в НК, свързани с престъпна дейност, чието регламентиране не отговаря на съвременните реалности, отпадане дублирането на законови текстове, както и за синхронизиране със Закона за противодействие на корупцията. Категорично бе становището за необходимостта от работещи промени в НПК, които да доведат до отпадане на формализма с цел бързина на наказателния процес. Представителите на АПБ и КСБ акцентираха върху негативното влияние на промените в съдебния закон, свързани с командироването, което допълнително бави решаването на наказателните дела, както и на конкретни мерки по укрепване на независимостта на магистратите.
В допитването прокурорите и следователите ще могат да определят и в какви обучения биха желали да участват с оглед подобряването на професионалните им умения.
Това е първата обща среща на Управителните съвети на АПБ и КСБ с ръководството на прокуратурата след избора на ново ръководство на прокурорската асоциация. От Камарата на следователите обявиха, че с промяна на своя устав занапред следователи, които изявят желание, ще могат да членуват и в Асоциацията на прокурорите.