Ученици от дванадесет училища в град Варна и региона се включиха в заключителния етап на образователната програма на ВСС за учебната 2024 – 2025 година и посрещнаха прокурори от Районната прокуратура

16 Май 2025 г.

Ученици от дванадесет училища в град Варна и региона се включиха в последния трети етап от образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ на Висшия съдебен съвет за учебната 2024-2025 година. Те бяха посетени от прокурори от Районната прокуратура във Варна и териториалните отделения в Девня и Провадия през месеците март, април и май.

През тази учебна година партньори на програмата в областния град бяха МГ „Д-р Петър Берон“, Първа езикова гимназия, Четвърта езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“, Професионалната гимназия по електротехника, Професионалната техническа гимназия и ОУ „Христо Ботев“. Заедно с техните възпитаници прокурорите Ивелина Паскова, Милена Кирова – Стоянова, Жаклин Кехецикян, Петко Попов, Калоян Кръстев, Стамен Стаматов проведоха срещи и обсъдиха важни и актуални теми като насилието във всичките му прояви – в домашна среда, в училищна среда или на улицата, и как да действат в случаите, когато са станали жертва на подобно посегателство. Внимателно обсъдена бе и темата за агресията между децата и младежите и последиците, до които може да доведе проявата й, както и формите на агресивно поведение. Учениците се запознаха с наказателната отговорност на малолетните и непълнолетните, с отговорността, която носят като членове на обществото, и със значението на всеки избор, който правят, в ежедневието си. В контекста на зачестилите инциденти с електрически превозни средства прокурорите обърнаха специално внимание на темата за пътната безопасност, както и за пътнотранспортните престъпления и нарушения.

Прокурорите Светлозар Кабакчиев, Тихомир Тихов и Петьо Петков от Териториалното отделение в град Провадия посетиха СУ „Димитър Благоев“ в града, както и СУ „Назим Хикмет“ в село Медовец и СУ „Свети Климент Охридски“ в град Дългопол. Колегите им от град Девня - Бранимира Стоянова, Жасмина Колева и Йоланда Янева, проведоха срещи с децата от СУ „Васил Левски“ в града, СУ „Никола Вапцаров“ в град Суворово и СУ „Васил Левски“ в град Вълчи дол.

Учениците първо се запознаха накратко със структурата на съдебната система и мястото на прокуратурата в нея, със същността на професията „прокурор“. А след това разговаряха със своите лектори по различни важни и значими за тях теми. Част от обсъдените въпроси бяха: притежанието на наркотични вещества, употребата им и последиците, до които водят престъпленията, свързани с тях; управлението на автомобили и рисковете от нарушаването на правилата за движение по пътищата, включително и тези, които изискват адекватност на водачите и забраняват шофирането след употреба на алкохол или наркотици. Младежите се интересуваха от своите права, ако се превърнат в жертви на престъпление, както и от това какви могат да са действията им след това.

Прокурор Жасмина Колева от ТО Девня при Районната прокуратура във Варна бе подготвила за учениците от СУ „Васил Левски“ юридически казус. След като го разгледаха внимателно, младежите активно се включиха в обсъждането на описаното в него и безпогрешно успяха да дефинират извършените престъпления. Прокурор Колева от своя страна ги запозна с наказателната отговорност за всяко едно от деянията и заедно с тях очертаха възможните решения на казуса.

Тези срещи сложиха край на заключителния етап от тазгодишното издание на образователната програма на ВСС. Обединените усилия на прокурорите от Апелативната, Окръжната и Районната прокуратури във Варна за пореден път дадоха възможност за оформяне на по-пълна представа на учениците за правомощията на прокуратурата, за основните й механизми на действие, както и за предизвикателствата в работата на прокурорите. Младежите, които се включиха в програмата през учебната 2024-2025 година, бяха провокирани да мислят критично, да не проявяват никаква толерантност към противообществените прояви и да бъдат обществено активни граждани на Република България. Основните послания на магистратите към тях през тази учебна година бяха да бъдат отговорни към всеки избор и винаги да действат с мисъл за бъдещето.