
Прокурори от Софийска районна прокуратура и Върховна касационна прокуратура участваха в двудневен семинар на тема "Горчиви хапчета: Борба с незаконния пазар на фалшиви и фалшифицирани фармацевтични продукти", който се проведе в средата на септември т.г. в град Букурещ, Румъния, по програма на Министерството на правосъдието на САЩ и на Държавния департамент на САЩ.
В семинара се включиха представители на МВР, Министерството на здравеопазването и службите за сигурност на България, партньори от съответните структури на Румъния и Украйна, представители на Световната здравна организация, Института за фармацевтична сигурност и водещи фармацевтични компании.
Обсъдени бяха методи за разследване и противодействие на престъпността с цел преустановяване дейността на пазари и канали за доставка на опасни фалшиви и фалшифицирани фармацевтични продукти като акцент бе поставен върху ефективността на криминалните разследвания.
В първия ден на семинара говориха министърът на здравеопазването на Румъния Александру Рафила, зам.-ръководителят на мисията на посолството на САЩ в Букурещ Майкъл Дикерсън, заместник главният прокурор при Прокуратура към Върховния съд на Румъния Николае-Андрей Соломон. Те акцентираха върху рисковете от търговията с фалшиви/фалшифицирани фармацевтични продукти и увеличаващите са инциденти с фатален изход вследствие на употреба на тези продукти на територията на Европейския съюз.
Нейтън Брукс, адвокат по програмата за "Международно компютърно хакерство и интелектуална собственост" (ICHIP), представи актуалните проблеми на тази сфера в САЩ. Интересни и съдържателни презентации направиха Сесилия Фант, регионален директор на Институт за фармацевтична сигурност, и Крейг Варнс, държавен аташе при Администрацията на САЩ за борба с наркотиците в Букурещ.
В хода на семинара бяха представени казуси, свързани с разкриването и разследването на лица и групи, занимаващи се с производство и търговия с фалшиви или фалшифицирани фармацевтични продукти. Демонстрирани бяха резултатите от проведени операции в Румъния, Гърция, България, Украйна и САЩ. Проведено бе обучение по тактики на разследване на казуси, свързани с незаконната търговия с фалшиви продукти в интернет, както и кръгла маса относно засилването на международното сътрудничество при разследването на този вид престъпения.