ОП-Пловдив привлече към наказателна отговорност управители на таксиметрови фирми

27 Ноември 2015 г.

В резултат на извършена проверка по надзора за законност, Окръжна прокуратура-Пловдив привлече към наказателна отговорност за укриване на данъци в особено големи размери управители на търговски дружества, извършващи таксиметров превоз и техни съучастници

След извършен през м. март 2015 г. от Окръжна прокуратура-Пловдив, Директора на ТД на НАП-Пловдив към онзи момент и отдел Икономическа полиция при ОД на МВР-Пловдив анализ, със Заповед на Окръжния прокурор на гр. Пловдив от екип от 6 прокурори бе извършена мащабна проверка, по реда на надзора за законност, на цялостната дейност на превозвачите, извършващи таксиметрова дейност на територията на гр. Пловдив.

В резултат на тази проверка бяха образувани две досъдебни производства за укриване на данъци в особено големи размери.

По първото от тях, образувано непосредствено след приключване на проверката, към наказателна отговорност бе привлечен управител на две дружества, притежаващи лиценз за извършване на таксиметров превоз на пътници за това, че:

В периода 02.04.2012 г. – 31.03.2015 г. в гр. Пловдив, при условията на продължавано престъпление е избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери в общ размер 1 580 153,43 лева, представляващи корпоративен данък за двете дружества - престъпление по чл. 255, ал.3, вр. с ал.1, т.1 вр. с чл. 26, ал.1 от НК.

Спрямо обвиняемия по това производство от 03.04.2015 г. е взета мярка за неотклонение „Задържане под стража”, като предстои внасяне на обвинителен акт в Окръжен съд-Пловдив.

Второто досъдебно производство бе образувано в резултат на продължаването на проверката на Окръжна прокуратура-Пловдив и отдел Икономическа полиция при ОД на МВР-Пловдив.

Към днешна дата, по него, към наказателна отговорност са били привлечени управителя на търговско дружество, притежаващо лиценз за извършване на таксиметров превоз на пътници, и двама негови съучастници /подбудители и помагачи/ за това, че:

В периода 31.03.2014 г. - 31.03.2015 г. в гр.Пловдив, при условията на продължавано престъпление, са избегнали установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери – общо 200 000 лева за финансовите 2013 г. и 2014 г., представляващи корпоративен данък за дружеството - престъпление по чл.255 ал.3, във вр.ал.1 т.2, във вр.чл.20 ал.2, във вр.ал.1, във вр.чл.26 ал.1 от НК.

Спрямо всеки един от обвиняемите от наблюдаващия прокурор е постановено задържане за срок от 72 часа. Предстои днес, 27 ноември 2015 г.,  Окръжна прокуратура-Пловдив да внесе искане за вземане на мярка за неотклонение „Задържане под стража”.

По двете досъдебни производства са разпитани над 600 свидетели, приобщени са голям обем писмени доказателства и са извършени счетоводни експертизи.

В хода на проверката бе установено и че територията на гр. Пловдив се обслужва от общо 1700 таксиметрови автомобила, за 600 от които, в рамките на водените досъдебни производства, е установено, че не са плащали каквито и да било данъци за резултатите от дейността си.

Констатирано е, че до 2007 г., до който момент за извършване на таксиметрова дейност е бил заплащан патент, фискалните приходи от дейността на територията на гр. Пловдив са възлизали на около 750 000 лева годишно. След тази дата и към момента приходите от данък печалба на дружества, притежаващи лиценз за извършване на таксиметрови превози, не надвишават 60 000 лева годишно за територията на гр. Пловдив, като през 2014 г. са били платени едва 26 000 лева корпоративен данък.  

Предвид така констатираното над 25-кратно понижение на заплащаните от извършващите таксиметрова дейност данъци на фона на липса на намаляване на броя на автомобилите, през пролетта на 2015 г., Окръжна прокуратура-Пловдив е направила предложение до данъчната администрация за предприемане на действия по реализиране на законодателни промени в пакета данъчни закони.

Бе установено също така, че по-голямата част от регистрираните от таксиметрови компании в ДАИ фискални устройства не са регистрирани в НАП и липсва съответна комуникация по този въпрос между двете институции, както и че към момента не са налице ефективни механизми за отнемане на лицензи за извършване на таксиметрова дейност при констатиране на нарушения.

Предстои, след обстоен анализ на направените в хода на проверката и в рамките на досъдебните производства констатации, комисията, извършила проверката, да изготви комплексен доклад, включващ и предложения за намерените за необходими законодателни изменения.