Прокурор Камен Михов, завеждащ отдел „Престъпления против финансовите интереси на ЕС и взаимодействие с Европейската прокуратура“ при Върховната касационна прокуратура, взе участие в 59-та пленарна среща на Европейската съдебна мрежа, която се проведе в гр. Прага, Чешка република.
На форума бяха обсъдени ключови въпроси от сферата на съдебното сътрудничество в случаите на трансгранично наблюдение и преследване с цел да се повиши ефективността при противодействието на тежката трансгранична престъпност – трафика на хора, контрабандата на наркотици, незаконния трафик на мигранти.
Акцент на срещата бяха теми, свързани с кризата, породена от войната в Украйна като фокусът на вниманието бе поставен върху ролята на магистратите при посрещането на новите предизвикателства пред ЕС, свързани с военните действия на територията на Европа.
Представителят на Европейската комисия - г-н Питър Цонка, постави на дневен ред намеренията на ЕК да предвиди директива, която да наложи на страните членки задължението да транспонират в националното си законодателство текстове, които да наказват нарушението на санкциите, които ЕС налага на Русия.
Във втория ден от форума са проведени практически семинари под формата на дискусии на работни групи върху примерни случаи за прилагане на трансгранично наблюдение, контролирана доставка и прихващане на телекомуникации. Прокурор Михов разясни действащата в България законодателна уредба при трансграничното наблюдение и преследване.
На форума присъстваха представители на всички държави членки на ЕС. Сред официалните гости бяха главният прокурор на Чешката република г-н Игор Стриж, заместник-министърът на правосъдието на Чешката Република г-жа Сузана Фишерова, както и представители на чешките съдебни органи.
Европейската съдебна мрежа функционира чрез лица за контакт с цел улесняване на международното сътрудничеството по наказателноправни въпроси и установяване на преки контакти между съдебните органи в държавите-членки на ЕС. На форумите в рамките на мрежата България е приветствана за адекватното и своевременно взаимодействие, което оказва при разследването на тежката и организирана международна престъпност.