На 2 юли 2015 г. главният прокурор на Република България Сотир Цацаров се срещна в Съдебната палата с баварския министър на правосъдието проф. д-р Винфрид Баусбак и с главния прокурор на Мюнхен д-р Петер Франк. На срещата присъстваше и германският посланик Детлеф Лингеман.
Проф. Баусбак и д-р Франк са на посещение в България по покана на Министерство на правосъдието.
На 2 юли 2015 г. главният прокурор на Република България Сотир Цацаров се срещна в Съдебната палата с баварския министър на правосъдието проф. д-р Винфрид Баусбак и с главния прокурор на Мюнхен д-р Петер Франк. На срещата присъстваше и германският посланик Детлеф Лингеман.
Проф. Баусбак и д-р Франк са на посещение в България по покана на Министерство на правосъдието.
В хода на разговорите българският главен прокурор представи на гостите си направленията, по които следва да се работи при осъществяването на съдебната реформа у нас. На първо място г-н Цацаров постави промените в Конституцията и съпъстващите изменения в Закона за съдебната власт. На второ място посочи необходимостта от промяна в процесуалните закони и в правилата на наказателния процес – да се разграничат престъпления от простъпки и да се намали формализма на наказателното производство. На трето място главният прокурор наблегна на приемането на законодателни, финансови и административни мерки, касаещи борбата с тероризма. Според г-н Цацаров, само такъв комплексен подход ще гарантира качествена, бърза и адекватна на очакванията на българското общество реформа. Главният прокурор посочи, че държавното обвинение няма законодателна инициатива и всички предложения на ПРБ са въз основа на професионалния опит на прокурорите и следователите, които са обобщени и представени на парламента. Сред тях са предложенията за децентрализация на прокуратурата, за изменения в Конституцията и предложения за промени в НПК. Предстои и представянето на позицията на прокуратурата по Закона за съдебната власт.
Баварското министерство на правосъдието също организира широки дебати при приемане на законодателни изменения, заяви проф. Баусбак. Мнението на практиците, макар и невинаги възможно за политическо решение, се взима предвид. Въпреки че прокуратурата в Бавария е част от изпълнителната власт, в нито един момент не ми се е случвало да давам разпореждания на обвинението, посочи още правосъдният министър на Бавария.
Ако полицията, прокуратурата и Министерство на правосъдието гледат в една посока, само тогава може да се отговори на обществените очаквания за сигурност и да се гарантират правата на гражданите, заяви д-р Петер Франк. По думите на главния прокурор на Мюнхен, в прокуратурата ежегодно се провеждат съвещания, на които се обсъждат практически проблеми и по този начин прокурорската практика се влива в законодателния процес.
За засилване на международния обмен между прокуратурите на България и Бавария се обявиха участниците в срещата. През месец октомври т.г. главният прокурор на Мюнхен, съвместно с Европейската комисия, организира дискусия по въпросите за корупцията, киберпрестъпността и тероризма, на която са поканени ръководството и представители на ПРБ.
Проф. д-р Винфрид Баусбак е роден през 1965 г. в Ашафенбург. От октомври 1986 г. започва да следва „Право“ в университета „Юлиус Максимилианс“ във Вюрцбург, като по същото време паралелно следва „История и философия“ като втора специалност. От 2002 г. е хабилитиран преповадател в „Юлиус Максимилианс“ по публично, европейско и международно право. От април 2007 до 2013 г. е преподавател по публично, европейско и международно право в Университета във Вупентал. На 10 октомври 2013 г. е назначен за министър на правосъдието на Бавария.
Д-р Петер Франк е роден през 1968 г. Започва кариерата си в съдебната система от 1995 г. в Баварското министерство на правосъдието. Заема постове в Прокуратурата на Мюнхен и като съдия в Окръжния съд в Мюнхен. От 1 март 2015 г. е назначен за главен прокурор на Мюнхен.