Прокурорите от Окръжната прокуратура в Шумен упражниха ръководство и надзор над шест дела със значим обществен интерес през 2016 г.

23 Март 2017 г.

Прокурорите от Окръжната прокуратура в Шумен ръководиха и упражниха надзор по 6 дела със значим обществен интерес през 2016 г. Това стана ясно от отчетния доклад за миналата година на Окръжната прокуратура в Шумен.

Едно от най-знаковите дела е досъдебното производство за влаковата катастрофа на гара Хитрино, което бе образувано на 10 декември 2016 г.

Прокурорите от Окръжната прокуратура в Шумен ръководиха и упражниха надзор по 6 дела със значим обществен интерес през 2016 г. Това стана ясно от отчетния доклад за миналата година на Окръжната прокуратура в Шумен.

Едно от най-знаковите дела е досъдебното производство за влаковата катастрофа на гара Хитрино, което бе образувано на 10 декември 2016 г.

Около 5,30 часа при управление на подвижен железопътен състав - товарен влак № 90 570 с маршрут Бургас-Русе, при нарушаване правилата за движение дерайлира влакова композиция. По непредпазливост са причинени смъртта и телесни повреди на повече от едно лице. Разследването на престъплението по чл.343, ал.4, вр. ал.З , във връзка с ал.1, във връзка с чл.342, ал.1 от Наказателния кодекс се извършва от екип от 12 следователи на Националната следствена служба в София.

На 19 декември 2016 г. като обвиняеми по делото са привлечени Димитър М. и Радослав П. от Русе. На Димитър М. е взета мярка за неотклонение „Парична гаранция" в размер на 10 000 лева. На Радослав П. не е наложена мярка за неотклонение. И двамата обвиняеми са с наложена забрана да напускат пределите на Република България.

Разследването не е приключило, тъй като не са изготвени назначените съдебномедицински и съдебно-технически експертизи. Срокът за разследването е удължен с 4 месеца. Делото е на специален отчет в Окръжната прокуратура в Шумен, в Апелативната прокуратура във Варна и във ВКП.

Второто знаково дело в Окръжната прокуратура в Шумен се води за длъжностно присвояване в особено големи размери - престъпление по чл.203 от НК, извършено от частния съдебен изпълнител А.Т. в периода 2007 – 2008 г. в Шумен. Присвоените средства са собственост на търговско дружество от Каспичан и са му били връчени в качеството му на частен съдебен изпълнител. С определение на Окръжния съд в Шумен на обвиняемия е взета мярка за неотклонение „Парична гаранция" в размер на 5000 лв. Допуснато е и обезпечение чрез налагане на възбрана върху недвижими имоти и запор върху движими вещи на А.Т. - една втора от лек автомобил и една втора от товарен автомобил. Разследването продължава. Досъдебното производство е взето на специален отчет.

Образуваното на 25 февруари 2016 г. досъдебно производство за държане с цел разпространение на високорискови наркотични вещества срещу петима извършители е приключило с 5 споразумения с обвиняемите, одобрени от съда. Наложените ефективни наказания са приведени в изпълнение.

Досъдебното производство срещу Веселин Ч. за убийство по член чл. 116, ал. 1, т. 6, предл. 4, във връзка с чл.115 от Наказателния кодекс е завършило с присъда лишаване от свобода за срок 23 години при строг режим, произнесена от състав на Шуменския окръжен съд и потвърдена от Апелативния съд във Варна. Подсъдимият е подал касационна жалба до ВКС, която не е разгледана още.

По обвинителен акт на Окръжната прокуратура в Шумен 30-годишна ефективна присъда получи и подсъдимият за убийство по чл. 116, ал. 1, т. 3, предл. 2,във връзка с чл. 115 от Наказателния кодекс Радослав Зл.

Досъдебно производство, известно като „Килърите“, водено срещу Петър Стоянов, Васил Костов, Янко Попов, Георги Вълев, Петър Атмаджов и Райчо Стойнев, е приключило с размяната на книжа в Апелативен съд във Варна след второто му произнасяне. Предстои второ разглеждане на делото от ВКС по отношение на отделна деятелност на Петър Стоянов, Янко Попов, Георги Вълев и Райчо Стойнев. Налице са частично влезли в законна сила присъди на подсъдимите Петър Стоянов, Васил Костов и Георги Вълев и тези съдебни актове са приведени в изпълнение. Янко Попов и Райчо Стойнев са изтърпели наложените им и влезли в законна сила наказания, а Петър Атмаджов е изтърпял наказанието си изцяло.

През отчетната 2016 година наблюдаваните от прокуратурите в съдебния район преписки са общо 3964. Най-голям е броят на новообразуваните досъдебни производства за общоопасни престъпления - 658. Следват новообразуваните досъдебни производства за престъпления против собствеността - 610, против стопанството - 306, престъпления против личността - 204, документни престъпления- 125, против брака и семейството - 67, против реда и общественото спокойствие - 55, против правата на гражданите - 38, против дейността на държавните органи и обществените организации - 33, против финансовата, данъчната и осигурителната система - 26.

Общият брой на образуваните дела в съда по внесени от прокурорите в Шуменския съдебен район прокурорски актове през 2016 г. е 834 спрямо 661 през 2015 г. и 803 през 2014 г. Внесените прокурорски актове през 2016 г. са 837. От тях 327 са обвинителни актове, 422 споразумения и 88 предложения за освобождаване от наказателна отговорност по чл. 78а от Наказателния кодекс.

Отчетното събрание на Окръжната прокуратура в Шумен се проведе днес, 23 март 2017 г. В работата му участваха заместник-главният прокурор при ВАП Ася Петрова и говорителят на Апелативната прокуратура във Варна прокурор Стефка Якимова.