Днес, 20 май 2014 г., в Съдебната палата се проведе пресконференция на главния прокурор на Р България г-н Сотир Цацаров и заместник-главният прокурор г-н Борислав Сарафов. На събитието бяха представени обобщените резултати от проверката за спазването и прилагането на Закона ...
Днес, 20 май 2014 г., в Съдебната палата се проведе пресконференция на главния прокурор на Р България г-н Сотир Цацаров и заместник-главният прокурор г-н Борислав Сарафов. На събитието бяха представени обобщените резултати от проверката за спазването и прилагането на Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия (ЗОБВВПИ).
Проверката беше разпоредена от главния прокурор на 18 март 2014 г. и приключи на 25 април 2014 г. Със заповед на г-н Цацаров, действията по нейното провеждане са били възложени на Върховна административна прокуратура (ВАП), отдел „Надзор за законност”. Тя се е провела на територията на цялата страна и в нея участие са взели прокурори от административните отдели на всички Окръжни прокуратури.
Г-н Цацаров открои като основни цели на проверката следните три пункта:
1. Установяване на всички физически и юридически лица, за които са издадени по съответния ред от органите на МВР разрешение за придобиване, съхранение, носене , употреба на огнестрелни оръжия и боеприпаси, независимо от основанията за това: самоохрана, извършване на охранителна дейност, спортни и ловни и др. цели;
2. Установяване на всички оръжия и боеприпаси, притежавани от тези лица, установяване на всяко едно оръжие с индивидуализацията на марка, калибър и всички други специфични характеристики.;
3. Установяване на лица с изтекъл срок на разрешение, по отношение на които разпоредбите на закона не са били приложени от органите на МВР.
При обобщаване на резултатите опт проверката, главният прокурор заяви:
„Не очаквах малки цифри, но тези, които получихме като резултат от тази проверка са меко казано изненадващи“.
Той изнесе следните статистически данни:
Брой физически и юридически лица притежаващи разрешение за дейности с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехническите изделия – 211 486
Брой на установените огнестрелни оръжия, притежавани от лицата (пистолети, карабини, едноцевки, тип помпа, полуавтомати, картечници и др.) – 340 583
Брой на боеприпасите, които законът позволява на тези 211 486 лица, притежаващи 340 583 огнестрелни оръжия, да държат законно - 48 717 691 единици боеприпаси от всякакъв вид и калибър
Цели, за които са предоставени разрешенията за дейности с оръжия, боеприпаси и взривни вещества по видове:
За самоохрана – 122 455 бр. огнестрелни оръжия
За извършване на охранителна дейност – 13 300 огнестрелни оръжия
За ловни цели – 180 958 ловни оръжия
За спортни цели – 3856
За други цели, основно колекционерска дейност – 2 984 бр.
В резултат от проверката са образувани 14 досъдебни производства, образувани са прокурорски проверки, част от които са срещу служители на МВР , установени са били всички случаи за държане на оръжия и боеприпаси след изтеклъл срок на разрешенията , били са отнети незабавно част от незаконно държаните и притежавани оръжия от лица, по разпореждане на наблюдаващите прокурори.
Обобщените резултати и констатации от проведената проверка са били изпратени на министъра на вътрешните работи, с оглед установени нарушения в различни структури на МВР. Основната препоръка от прокуратурата е за изграждане и поддържане на електронен регистър за лицата, притежаващи разрешение за дейности с оръжия, боеприпаси, взривни вещества и пиротехническите изделия, както и 53 предложения по повод конкретни случаи констатирани в хода на проверката.
Резултатите от проверката ще бъдат изпратени и в Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред към НС.
Главният прокурор отбеляза, че след приключването й може да се каже, че прокуратурата сама е създала единен регистър, с оглед установените по проверката данни. Той отличи като най-важни следните параметри: брой лица, притежаващи оръжия и боеприпаси, както и брой на самите оръжия и боеприпаси. По негови думи тези цифри „конкурират въоръжените ни сили”.
На журналистически въпрос дали счита, че представените резултати налагат законодателни промени, г-н Цацаров отговори: “Законодателно трябва да бъде установена някаква норма на броя оръжия и боеприпаси за самоохрана, а може би и за тези за лов”.
Г-н Борислав Сарафов съобщи за операция „Лион”. Тя се провежда съвместно с екипи от Р Франция и други европейски държави, с участието на ДАНС, под ръководството на прокуратурата. Проверени са 29 адреса на територията на Варна, Разград и Силистра. Открити са били две работилници за скимиращи устройства. Задържани са 10 лица, като за три от тях е била издадена Европейска заповед за арест (ЕЗА) по искане на Франция. Групата е действала на територията на Малайзия, Филипините и Индонезия, като основно засегнатите граждани са били от ЕС и САЩ.
На проведения днес брифинг беше дадена възможност на журналистите да зададат и други въпроси по актуални теми. Бяха засегнати теми, като проверката срещу президента г-н Росен Плевнелиев, за която стана ясно, че с постановление н прокурор от ВКП от 16 май 2014 г. е отменено постановлението на Софийска градска прокуратура (СГП) и е постановен отказ да се образува наказателно производство на основание чл. 103, ал. 4 от Конституцията на Р България.
На въпрос, поставен от медиите относно изнесена в публичното пространство информация за снемането на обяснения от г-н Румен Петков в СДВР, главният прокурор категорично заяви, че информацията за разпита не е изтекла от прокурор или служител на прокуратурата.