На 02.12.2016 г. Специализирано звено „Антикорупция“ при СГП внесе в Софийски градски съд /СГС/ обвинителен акт срещу Румяна Ченалова за престъпление по служба, извършено при условията на продължавано престъпление/ чл. 282 ал.2, вр. с ал.1, вр. с чл. 26 ал.1 НК/ и за документно престъпление/ чл. 311 ал.1 НК/.
На 02.12.2016 г. Специализирано звено „Антикорупция“ при СГП внесе в Софийски градски съд /СГС/ обвинителен акт срещу Румяна Ченалова за престъпление по служба, извършено при условията на продължавано престъпление/ чл. 282 ал.2, вр. с ал.1, вр. с чл. 26 ал.1 НК/ и за документно престъпление/ чл. 311 ал.1 НК/.
Обвинението на Р.Ченалова за престъплението по служба е за това, че в периода от 19.07.2013 г. до 22.01.2015 г. като длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение - съдия от СГС – докладчик по търговско дело, образувано по молба на „ОЕТ- Обединени Енергийни търговци“ООД, при условията на продължавано престъпление – с 14 отделни деяния е нарушила и не е изпълнила служебните си задължения, визирани в ЗСВ и ГПК, с цел да набави облага за „ОЕТ- Обединени Енергийни търговци“ООД.
На 18.07.2013 г. „ОЕТ- Обединени Енергийни търговци“ООД е подало искова молба до Софийски градски съд срещу Националната електрическа компания /НЕК/, като е претендирало плащане на сумата от 6 459 922 лв. По образуваното търговско дело за съдия докладчик е била определена Румяна Ченалова. Съдия Ченалова е следвало да установи дали е налице редовна подадена искова молба и в случай на установена нередност, е следвало да остави без движение молбата – до отстраняване на нередовността. Исковата молба е била нередовна, тъй като не е била платена дължимата държавна такса в размер на 258 396 лв. Въпреки това съдия Румяна Ченалова е насрочила за разглеждане търговското дело.
На 24.07.2013 г., въпреки нередовността на исковата молба, съдия Ченалова е допуснала поисканото от „ОЕТ- Обединени Енергийни търговци“ООД обезпечение на исковата претенция до размера на главницата - 6 459 922 лв. и е издала обезпечителна заповед. В резултат на това сметките на НЕК са били запорирани до размера на 6 459 922 лв. и дружеството не е могло да оперира в търговската си дейност с незаконно запорираната му сума в посочения размер.
На 15.10.2013 г. „ОЕТ- Обединени Енергийни търговци“ООД подало допълнителна искова молба, с която увеличила исковата си претенция с 4 392 706 лв. Дължимата държавна такса за увеличението на иска е в размер на 175 708 лв., но и тази такса не била заплатена от ищеца.
Според събраните доказателства целта на Ченалова е била от една страна да набави имуществена облага за ищеца по делото в размер на 434 105,14 лв., представляващи невнесени държавни такси за разглеждане на исковата претенция на „ОЕТ- Обединени Енергийни търговци“ООД. От друга страна е целяла да създаде привилегия за това дружество - да насрочи и разглежда търговското дело, въпреки нередовността на първоначалната искова молба и допълнителната искова молба, както и да му гарантира възможността за удовлетворяване в пълен размер на претендираната в нередовната искова молба сума по главницата.
В рамките на това длъжностно престъпление обвиняемата Ченалова не изпълнила служебните си задължения и при провеждане на процедурата за поправка на протокола от едно от съдебните заседание, като не изслушала наличния звукозапис и обясненията на секретаря, участвал в това съдебно заседание, а пристъпила към отразяване на поправките и допълнението, безкритично, така както били направени от „ОЕТ – Енергийни търговци“ ООД. Така създала възможност да бъде постановено решение по делото въз основа на приложените към първоначалната искова молба копия на документи, без да са представени и сверени с оригиналите им, в хода на съдебното производство.
От деянието са настъпили и значителни вредни последици - още по-сериозно е разколебано дори и незначителното доверие на обществото в правилното осъществяване на правораздавателната функция на органите на Съдебната власт, а във връзка с конкретното дело това се е отразило особено неблагоприятно и върху авторитета конкретно на Софийски градски съд. Последният, като първоинстанционен съд по търговски спорове със сериозни икономически интереси, е от изключително важно значение за цялостния облик и отношение към работата на Съдебната система. От друга страна за ответника – „НЕК“ ЕАД са настъпили значителни вредни последици, изразяващи се в невъзможност да разполага с незаконно запорираната му сума в размер на 6 289 962,04 лв., при осъществяване на търговската си дейност.
В хода на разследването е установено, че 22.04.2014 г. съдия Ченалова е съставила официален документ с невярно съдържание. Документът представлява протокол от проведено открито съдебно заседание от 22.04.2014 г. по посоченото по-горе търговско дело, за поправка и допълване на протокол от заседание от 26.03.2014 г. Въпреки, че не отговаря на действителността, Ченалова удостоверила в протокола, че при проведено съдебно заседание на 26.03.2014 г. пред съда били представени три броя фактури с получател ищеца по делото и едно преводно нареждане и че е констатирала идентичност на оригиналните документи с копията, приложени по делото. Целта на съдия Ченалова е била този документ – протоколът от съдебно заседание, да бъде използван като доказателство за тези обстоятелства.
Материалите от разследването представляват 18 тома, 12 класьора и една папка, като в хода на разследването са назначени компютърно-технически и фоноскопска експертиза и са разпитани 23 свидетели.
Предстои насрочване на делото в Софийски градски съд.