Окръжна прокуратура-Хасково привлече като обвиняем Ф.Б., на 25 г., турски гражданин, за това, че на 15.11.2025 г. през ГКПП „Капитан Андреево, общ. Свиленград, обл. Хасково, пренесъл през границата на страната от Република Турция в Република България без знанието и разрешението на митниците стоки, представляващи оръжия и боеприпаси за огнестрелни оръжия – два пистолета и пет броя пълнителя с общо 83 патрона в тях – престъпление по чл. 242 ал.1 б „Г“ пр. 3 от Наказателния кодекс.
Ф.Б. е привлечен като обвиняем и за това, че през ГКПП „Капитан Андреево“, общ. Свиленград, обл. Хасково, влязъл през границата на страната от Република Турция в Република България, без разрешение на надлежните органи на властта – престъпление по чл. 279 ал. 1 от Наказателния кодекс. Той е задържан за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор.
На 15 ноември 2025 г. на ГКПП „Капитан Андреево“, обл. Хасково, около 23 часа, за влизане от Турция в България пристигнал автобус с румънска регистрация, управляван от Х.С., на 49 г., турски гражданин. При извършена съвместна проверка на превозното средство от служители на Гранична полиция и на Агенция „Митници“ в дрехите на един от пътниците – Ф.Б., турски гражданин, били открити два пистолета и пет пълнителя с общо 83 патрона за огнестрелно оръжие. Установено е, че той е влязъл в България без документи за самоличност.
Ф.Б. е преминал границата, укрит от водача на автобуса Х.С. в специален тайник в предната част на превозното средство. Х.С. е привлечен като обвиняем по досъдебно производство на Районна прокуратура – Хасково - Териториално отделение – Свиленград за това, че на 15.11.2025 г. през ГКПП „Капитан Андреево“ без разрешение на надлежните органи на властта незаконно е превел през границата на страната – от Турция в България, Ф.Б., на 25 г. – престъпление по чл.280 ал.2 т.3 и т.4 вр. ал.1 от Наказателния кодекс. Установено е, че за нелегалното превеждане шофьорът на автобуса Х.С. е получил в Република Турция сумата от 20 000 евро. Обвиняемият е задържан за срок до 72 часа с постановление на наблюдаващия прокурор. И по двете досъдебни производства се извършват действия по разследването.