
В рамките на Образователната програма на ВСС и МОН „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“, в Мраморната зала на Съдебната палата в гр. Русе, ученици от четири училища – ПГИУ „Елиас Канети“, СУ „Христо Ботев“, МГ „Баба Тонка“ и АЕГ „Гео Милев“, представиха своите виждания, анализи и изследвания по актуални правни теми в рамките на събитието „Публична защита на тези“. Инициативата бе посветена на „16 април – Ден на Българската конституция“ и професионални празник на юристите и съдебните служители. Събитието организирано от представители на Окръжна прокуратура – Русе, Районна прокуратура - Русе, Окръжен и Районен съд – Русе и Адвокатска колегия – Русе се разви в неформална среда за диалог между децата и практикуващите юристи.
В събитието пряко участие взеха над 40 деца, а при подготовката на всеки от отборите, чрез тематични анкети, учениците бяха интервюирали и обобщили мнението на над 100 свои съученици, което придаде допълнителна тежест и актуалност при защитата на всяка от тезите. Последното доказа, че по време на подготовката си за събитието подрастващите не само бяха усвоили теоретични познания по всяка от темите, но и бяха проявили инициативност за споделяне на наученото в общността си. Отборите демонстрираха смелост, креативност, информираност и добри ораторски умения при защитата на идеите си.
Основни тези, които отборите представиха и защитаваха, бяха:
„Децата и киберпрестъпността. Опасностите в интернет пространството и социалните мрежи - защита на личните данни. Престъпно използване на изкуствения интелект – представена от МГ „Баба Тонка“;
„Правото институционализира нормите, легитимността ги утвърждава, а справедливостта им придава морален смисъл" – представена от АЕГ „Гео Милев“;
„Правото служи като основен социален медиатор за регулиране на отношенията между хората." – представена от СУ „Христо Ботев“;
"Гнилите ябълки развалят цялата кошница, нека ги премахнем." – представена от ПГИУ „Елиас Канети“.
Вдъхновени от своите изследвания, учениците не се поколебаха да предложат и конкретни идеи за промени в Конституцията и законите с цел създаване на нови и иновативни правоохранителни механизми.
Част от идеите им бяха свързани с:
- Включване в Конституцията на норми задължаващи държавните органи да създадат ефективен механизъм за обучение формиращо адекватна информираност и умения, свързани с киберсигурността на обществото, както и функционални способности у младите за разпознаване и противодействие на фалшивите новини;
- Създаване на национална онлайн платформа, която да улесни достъпа до правосъдие на хората и особено подрастващите и работата на магистратите;
- По-активно включване на децата в процеса на вземане на решения, касаещи защитата и реализирането на техните права.
- Ефективна защита на правата на животните и промяна в законодателството с по-строги наказания за закононарушителите.
- Правата на човека като социална валута - всеки акт на доброволчество или сигнал за несправедливост да осигури достъп до образование, социални услуги или правна защита."
Представянето на отборите бе обсъдено от жури - състоящо се от представители на всяка от институциите, организатори на инициативата, и публика – състоящата се от действащи магистрати от всички съдилища и прокуратури от съдебния район.
Поради изключителното представяне на всеки от отборите действащите юристи бяха изключително затруднени да отличат първенец от участниците. Всички деца бяха наградени с грамоти и предметни награди, осигурени по Образователната програма на ВСС. Връчени бяха и индивидуални награди за „Най-добър оратор“, „Ключов играч“ и „Награда на публиката“.
Инициативата допринесе за обогатяване познанията на учениците чрез нетрадиционен подход да формират правна грамотност и култура за статута, структурата и функциите на съдебната власт. Наред с това стимулира интереса на учениците към правото и професионално ориентиране в юридическите науки. Учениците бяха насърчени да разсъждават по проблеми свързани или породени от определени социални неравенства и несправедливост, както и да предложат своите идеи и решения, чрез които по законен път да ограничат негативните модели на поведение на малолетните и непълнолетни лица в общността.
За организаторите инициативата „Публична защита на тези“ от ученици от гр. Русе е ярък пример за успешното приобщаване на младото поколение към процесите свързани с обсъждане и решаване на важни обществени въпроси. Събитието затвърди значението на устойчивият модел на проактивна комуникация и междуинституционалното сътрудничество между съдебната власт и местната общност, като форма подпомагаща гражданското образование.