Таня Димитрова, районен прокурор на РП-Стара Загора: Увеличават се измамите в интернет

13 Ноември 2024 г.

Образувани са две досъдебни производства за незаконно източване на р. Сазлийка, заяви пред БНР административният ръководител на РП-Стара Загора

12.11.2024 г., БНР - Радио Стара Загора

 

- Прокурор Димитрова, през август тази година получихме няколко сигнала за пресъхналата напълно река Сазлийка край старозагорското село Ракитница. По случая бе назначена проверка за неправомерно източване на водата в реката на Районна прокуратура-Стара Загора. Приключи ли тя и какви какви са резултатите от нея?

- Действително, Районна Прокуратура-Стара Загора бе уведомена от Басейнова дирекция, че през летните месеци на 2024 г. е констатирано неправомерно източване на вода от река Сазлийка. При извършените проверки на място е установено, че по коритото на реката са били изградени незаконни преградни съоръжения - бентове, на няколко места по течението. Чрез тях се осигурява необходимото количество вода, което се изпомпва от съответни съоръжения и именно това е наказуемо.

Констатирани са изградени водовземни съоръжения – потопяеми помпи и маркучис които се отвежда водата до площи, на които се отглеждат земеделски култури и се напояват земеделски масиви. Съоръженията са лесно преместваеми и имаме случаи, при които на място на проверка се намерени маркучи, които водят към водата, но не и тези, които са ги поставили. Сигналите са подадени от жители на селата, които са забелязали пресъхването на реката.

Установените земеделски производители са обяснили, че не знаели, че им трябва изрично разрешително за използване на речната вода и че са ползвали ограничени количества от водата.

Служители на Басейнова дирекция издали предписания на ползвателите, които преустановили ползването на речната вода.

След извършени проверки наблюдаващите прокурори от Районна Прокуратура-Стара Загора, са образували две досъдебни производства за извършени престъпления по чл.353ж от НК - за това, че в землищата на селата Арнаутито, с. Ракитница, с. Пряпорец и с. Лясково, общ. Стара Загора, в нарушение на закона са изградени водовземни съоръжения.

Разследванията по образуваните досъдебни производства продължава, като се събират необходимите доказателства, които да послужат за предявяване на обвинение.

При доказване на вина наказанието, което е предвидено, е лишаване от свобода до две години и глоба от 5 до 15 хиляди лева.

- Напоследък в област Стара Загора, а и в страната, се коментират случаи за лица, станали жертви на различни измами. Какви са най-честите случаи?

- Налице е тревожна тенденция за увеличаване на случаите на измами. От началото на 2024 г. Районна Прокуратура-Стара Загора работи по 132 новообразувани наказателни производства за измами. Най- актуалните методи за въвеждане на пострадалите лица в заблуждение са чрез публикуване на обяви в различни мобилни приложения за продажби. Лица биват въвеждани в заблуждение и превеждат различни суми за капариране или за цялостно заплащане на поръчаната вещ. 

Впоследствие се установява, че извършителят нито е имал възможност, нито е възнамерявал да изпълни коректно договореното. Така например се поръчват автомобили и се превеждат суми за закупуването им.

Пострадалите от определена категория измами търсят начини за инвестиране и съвсем наивно приемат оферти, представени в интернет пространството. Например лица се представят за инвеститорски брокери или за служители на банкови институции и отправят предложения, най-често по мобилни приложения за различни видове инвестиции с цел реализиране на печалба.  Например отправяне на предложения за закупуване на криптовалута, за облекчени условия за кредитиране и др. С оглед на това обаче трябва да се преведат определени парични суми, често немалки, с които да се започне участието.

Скоро се коментира случай на измама с кредити, как се разви той, до къде стигна разследването?

- От събраните към момента доказателства сме установили, че престъпната дейност е осъществявана като са били публикувани обяви във "Фейсбук" и "Тик Ток" за отпускане на кредити на лица с лоша кредитна история. 

Подмамени от обявите пострадали се свързвали, чрез съобщение в съответната социална мрежа. Оттам извършителите им изисквали лични данни - имена, ЕГН, какъв кредит се иска и за какъв срок. След като ги получат обвиняемите изпращали на пострадалите снимка на договор за кредит с исканите от тях параметри, за да ги уверят, че са одобрени и че ще получат исканата сума. Казвали им, че следва да заплатят и част от лицата изпращали пари на посочени от извършителите сметки за „разглеждане на документи“. На други пострадали изпращали договорите за кредит със спедиторска фирма с наложен платеж. След заплащане на последния и получаване на договора връзката с извършителите прекъсвала.

Във връзка с изложената престъпна дейност са били установени три лица, на които са им предявени обвинения за престъпление по чл. 209 – измама.

Две от лицата са с мярка за неотклонение „задържане под стража“.

Към момента са установени няколко пострадали лица, като точният брой на станалите жертви на престъпната дейност на лицата е в процес на изясняване. Измамите са за малки суми и по тази причина част от жертвите не подават сигнали към компетентните органи. Предстои установяване на цялостната престъпна дейност на лицата.

- Да коментираме и телефонните измами...

- Ще ви разкажа за един от най-фрапиращите случаи от тази година за района на област Стара Загора.

На 6 август 2024 г. около 9,30 часа неустановено лице се е свързало по стационарния телефон със 83-годишна жена. Мъжът се представил за служител на РУ-Гълъбово. Той обяснил, че предния ден нейна съгражданка е станала жертва на телефонни измамници и тя трябвало да съдейства на полицията за залавянето им. Казали й, че тя е следващата от списък и ще й се обадят по домашния телефон. Поискал и жената му дала мобилния си номер, на който й казали, че ще получи указания. По стационарния й телефон се обадило лице, което й заявило, че ако не даде исканата парична сума ще осъществят заплахите, които й отправили.

Заплахите били, че:  “идвали сме във вас, знаем, че имаш пари и къде са и вчера на една жена отрязахме ушите, ще отрежем и твоите“.

В този момент жената получила позвъняване и по мобилния си телефон, където лице, представящо се за полицейски служител, я призовал да им помогне за залавяне на измамници. През цялото време жената била държана на телефона и изпълнявала указанията на мнимия полицай, как да бъдат преброени парите, в какви пликове да бъдат сложени и др. Жертвата била уверявана, че всичко се наблюдава и контролира от полицията и целта е залавянето на телефонните измамници. По стационарния телефон й били дадени указания къде да постави парите -15 450 лева. 

През цялото време жената е била контролирана по телефона, първо оставила парите в контейнер, после й било казано да ги вземе и да ги остави под автомобил.

Парите са намерени на предната седалка на автомобил, управляван от обвиняемото лице, до него.

- Сякаш и все повече станаха разследванията спрямо каналджии, които подпомагат на бежанци да преминават нелегално през страната. Стават ли по-изобретателни едните и другите?

- Напоследък често извършителите на т.нар „каналджийство“ са чужди граждани, които са с намерение да спечелят пари от такава дейност и впоследствие да се укрият от наказателно преследване.Районна прокуратура – Стара Загора противодейства на тези опити, чрез провеждане на бързи разследвания и с внасяне в съда на искания за вземане на мярка за неотклонение „задържане под стража“.Определено подхода ни по тези разследвания е успешен, тъй като имаме и немалко – 9 бързи производства производства, приключили до 5 дни от извършване на престъплението до налагане на наказанието.

Статистиката ни сочи, че през десетте месеца на 2024 година Районна Прокуратура – Стара Загора е наблюдавала 42 новообразувани досъдебни производства. През посочения период по актове на Районна прокуратура-Стара Загора са осъдени 28 лица за престъпления по чл.281 от Наказателния кодекс. Например след бързо тридневно разследване е осъден мъж на 2 години и 4 месеца затвор при първоначален строг режим и глоба в размер на 5000 лева.

Присъдена е и пазарната равностойност на превозното средство, с което са превозени чуждите граждани, а именно осъденият да заплати и глоба в размер на 3570 лева. Престъплението е извършено като са подпомогнати 24 афганистански граждани да преминат незаконно през страната.