Чл. 1.(1) Настоящите Вътрешни правила имат за цел да регламентират реда за приемане, регистриране, разпределяне и разглеждане на заявленията и устните запитвания за достъп до обществена информация, изготвянето на решения за отказ или за предоставяне на обществена информация от административен ръководител — окръжен прокурор на Окръжна прокуратура - Враца и от определените от него лица, както и за повторното използване на информация от обществения сектор, съобразно разпоредбите на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Същите се издават на основание чл. 17 aл. 1 от Вътрешни правила за реда за предоставяне на достъп до обществена информация и за повторно използване на информация от обществения сектор в Прокуратура на Република България (ПРБ).
(2) Обществена информация no смисъла на ЗДОИ е всяка информация, свързана с обществения живот в Република България и даваща възможност на гражданите да си съставят собствено мнение относно дейността на Окръжна прокуратура — Враца (ОП — Враца).
(3) OП — Враца създава и съхранява информация, която е обществена, пo смисъла на ЗДОИ.
(4) Официална обществена информация е информацията, която се съдържа в актовете на OП — Враца при осъществяване на правомощията й.
(5) Служебна обществена информация е информацията, която се събира, създава и съхранява от OП — Враца във връзка с официалната информация, както и пo повод дейността на OП — Враца.
(6) Информация от обществения сектор е всяка информация пo смисъла на ал. 2, обективирана върху материален носител, включително съхранена като документ, звукозапис или видеозапис, и събрана или създадена от ОП — Враца.
(7) Достъп до информация, свързана с материали no разследване пo конкретна прокурорска преписка (досъдебно производство), не се предоставя no реда на ЗДОИ.
Чл. 2. (1) Административният ръководител - окръжен прокурор на окръжна прокуратура - Враца организира предоставянето на достъп до обществена информация, създавана и съхранявана в OП Враца, както и определя реда за повторно използване на информация от обществения
сектор.
(2) B негово отсъствие тези задължения се изпълняват от определен със заповед да го замества заместник окръжен прокурор.
Чл. 3. (1) Достъпът до обществена информация се осъществява npи съблюдаването на следните принципи:
1. откритост, достоверност и пълнота на информацията;
2. осигуряване на еднакви условия за достъп до обществена информация;
3. осигуряване на законност при търсенето и получаването на обществена информация;
4. защита на правото на информация и на личните данни;
5. гарантиране на сигурността на обществото и държавата.
(2) Предоставянето на информация от обществения сектор се осъществява при съблюдаването на следните принципи:
1. осигуряване на възможност за многократно повторно използване на информация от обществения сектор;
2. прозрачност при предоставяне на информация от обществения сектор;
3. забрана за дискриминация при предоставяне на информация от обществения сектор;
4. забрана за ограничаване на свободната конкуренция.
(3) Правото на достъп до обществена информация и на повторно използване на информация oт обществения сектор не може да се упражнява в случаите, когато искането за информация е насочено срещу правата и доброто име на други лица, националната сигурност, обществения ред, здравето на гражданите и морала, както и в случаите на засягане на защитена от закона тайна.