I. Прокурори и следователи
- Прокурорите и следователите се назначават, повишават, понижават, преместват и освобождават от длъжност от Висшия съдебен съвет (*чл.129, ал.1 от Конституцията на РБ).
- С навършване на петгодишен стаж като прокурор или следовател и след атестиране, с решение на Висшия съдебен съвет, прокурорите и следователите стават несменяеми. Те се освобождават от длъжност само при (*чл.129, ал.3 от Конституцията на РБ):
- навършване на 65-годишна възраст;
- подаване на оставка;
- влизане в сила на присъда, с която е наложено наказание лишаване от свобода за умишлено престъпление;
- трайна фактическа невъзможност да изпълняват задълженията си за повече от една година;
- тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и действия, които накърняват престижа на съдебната власт.
- Придобитата несменяемост се възстановява при следващо заемане на длъжността съдия, прокурор или следовател в случаите на освобождаване по ал. 3, т. 2 и 4 (*чл.129, ал.5 от Конституцията на РБ).
- Административните ръководители в органите на съдебната власт се назначават на ръководната длъжност за срок от пет години с право на повторно назначаване (*чл.129, ал.6 от Конституцията на РБ).
- Прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административен ръководител, на главния прокурор, се назначава, повишава, понижава, премества и освобождава от длъжност с решение на Висшия съдебен съвет (*чл.160 от Закона за съдебната власт).
- За прокурор и следовател може да се назначи лице, което има само българско гражданство и: (*чл.162 от Закона за съдебната власт) :
- има висше образование по специалността "Право";
- е преминало стажа, определен в този закон, и е придобило юридическа правоспособност;
- притежава необходимите нравствени и професионални качества, съответстващи на Кодекса за етично поведение на българските магистрати;
- не е осъждано на лишаване от свобода за умишлено престъпление, независимо от реабилитацията;
- не е дисциплинарно освободено от длъжност изборен член на Висшия съдебен съвет за накърняване престижа на съдебната власт;
- не страда от психическо заболяване.
II. Служители
- При осъществяване на своите правомощия Висшият съдебен съвет, Инспекторатът към Висшия съдебен съвет, Националният институт на правосъдието и органите на съдебната власт се подпомагат от администрация.
- Администрацията на органите на съдебната власт е администрацията на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд, на главния прокурор, на Върховната касационна прокуратура, на Върховната административна прокуратура, на Националната следствена служба, на съдилищата, на прокуратурите, на окръжните следствени отдели и на следствения отдел в специализираната прокуратура.
- Служителите в администрацията на Висшия съдебен съвет, на Инспектората към Висшия съдебен съвет, на Националния институт на правосъдието и на органите на съдебната власт са съдебни служители.
(*Чл. 340 от Закона за съдебната власт )