Днес, 13.09.2024 година, бе проведен съвместен брифинг на Окръжна прокуратура–Плевен с ГД „Национална полиция“, по повод осъществена специализирана операция, във връзка с разследването по досъдебно производство, образувано за престъпление по чл. 278д от НК. В него участие взеха зам.-окръжен прокурор в Окръжна прокуратура-Плевен Дияна Илиева, зам.-окръжен прокурор в Окръжна прокуратура-Плевен Венцислав Фердинандов, началник сектор Икономическа полиция при ГД „Национална полиция“ Трифон Бойчев и началник отдел Икономическа полиция при ГД „Национална полиция“ Цветан Йоцов.
Зам.-окръжен прокурор в ОП-Плевен Дияна Илиева запозна медиите с това, че в окръжна прокуратура се води разследване във връзка с придобиване и държане на екземпляри от европейски и световно застрашени диви гръбначни животни и такива включени в Приложение №3 към Закона за биологичното разнообразие, което е образувано по повод постъпили материали от извършена проверка в ГД „НП“.
Наблюдаващият прокурор по делото зам.-окръжен прокурор Венцислав Фердинандов даде допълнителни сведения за хода на разследването. Съобщи, че на 11.09.2024 година е осъществена специализирана полицейска операция, при която са извършени едновременни претърсвания и изземвания на четири различни адреса, собственост на едно и също лице, находящи се в гр. Плевен, гр. Кнежа и гр. Койнаре. Тези действия по разследването са проведени въз основа на издадени от съдия при ОС – Плевен разпореждания, даващи разрешение за това. Създадена е била нужната организация, за което били формирани четири отделни екипа, състоящи се от специалисти, експерти – технически помощници, служители на Зоопарк – гр. София, БАН, РИОСВ – В. Търново и Плевен и др. На един от адресите в гр. Койнаре, Община Червен бряг, представляващ стопански двор със силози, халета, други сгради и с изградено изкуствено езеро, са намерени и описани множество екземпляри от европейски и световно застрашени диви гръбначни животни, и екземпляри включени в Приложение №3 към Закона за биологичното разнообразие, като част от тях са уникални за европейската и световна фауна. Някои са били живи, имало е и препарирани и замразени мъртви животни. Той поясни, че съгласно Параграф 1, т.15 от допълнителните разпоредби на Закона за биологичното разнообразие, „екземпляр“ по смисъла на чл. 278д от НК е всяко животно или растение, живо или мъртво, всяка лесно разпознаваема част от тялото, или всеки продукт, получен от животното, а понятието „застрашен“ вид е изяснено в т.19, от допълнителните разпоредби на Закона за биологичното разнообразие, като вид, заплашен от изчезване.
Част от установените живи екземпляри са иззети, като с разпореждане на наблюдаващия прокурор са предадени за транспорт и съхранение на Зоологическа градина – гр. София, която съгласно Заповед № РД-826/02.11.2012г.на Министъра на околната среда и водите е определена за спасителен център по отношение на такива екземпляри. Иззетите препарирани животни са оставени на съхранение в РИМ – Плевен, а замразените такива са насочени към БАБХ – Плевен.
Началник сектор Икономическа полиция при ГДНП Трифон Бойчев изчерпателно изброи застрашените екземпляри, установени при претърсванията, а именно: живи животни (шест розови фламинго; два неми лебеда; два сиви жерава; един папагал сиво Жако; един папагал