Наложено наказание за неправомерно получаване на евросредства от земеделски производител

22 Май 2017 г.

С осъдителна присъда приключи наказателното производство срещу Б. И., обвинен от Окръжна прокуратура – Монтана за неправомерно получаване на евросредства – престъпление по чл. 248а, ал. 5 вр. ал. 2 вр. ал. 1 от НК

С осъдителна присъда приключи наказателното производство срещу Б. И., обвинен от Окръжна прокуратура – Монтана за неправомерно получаване на евросредства – престъпление по чл. 248а, ал. 5 вр. ал. 2 вр. ал. 1 от НК.

 

Подсъдимият Б. И. бил регистриран като земеделски производител. В това качество, на 31.05.2014 г. той се явил в Общинска служба по земеделие – Монтана в гр. Чипровци и депозирал пред служителя заявление за подпомагане за кампания 2014 г.

Ведно със заявлението той попълнил таблица на използваните парцели, в която описал земеделските земи, които обработвал и за които поискал финансово подпомагане чрез средства от европейски фондове.

И. декларирал обработване на земеделски имот с площ от 17,06 ха, находящ се в землището на с. Горна Лука, общ. Чипровци, който бил общинска собственост. В графа «основание за ползване» той посочил «договор за наем».

Към датата на депозиране на заявлението за подпомогане заявеният имот бил частна общинска собственост и за посочения период на стопанска година 2013-2014 г. Община Чипровци не е сключвала договор за предоставянето на имота за ползване и обработка. Следователно съществуването на правно основание, каквото посочил И., представлявало неверни сведения, тъй като не съответствали на обективната истина. Целта на подсъдимия била по този начин да получи срества от фондове, принадлежащи на Европейския съюз и предоставени от ЕС на българската държава.

Впоследствие, след одобряване на вида и размера на земеделските площи, Държавен фонд «Земеделие» отпуснал на Б. И. парични средства за подпомогане на земеделски производител. Общата стойност на получените от него средства възлиза на 14 379,55 лв.

В предходни години същият имот бил отдаден от Община Чипровци на В.Й. за ползване под наем, който заплащал на уговорената цена. През стопанската 2013-2014 г., за която И. поискал субсидиране, В.Й. и неговата съпруга имали наблюдение, че същият имот не се обработвал от никого. Те подали сигнал на «горещ телефон» до ДФ «Земеделие». Междувременно И. посетил съпругата на В.Й. и опитал да я уговори да не подава жалба, като дори й предложил парична сума, за да не сигнализира, която тя отказала.

При извършената проверка длъжностни лица при ДФЗ констатирали липсата на правно основание и сигнализирали ОП-Монтана за неправомерно получените средства.

Делото е протекло по реда на съкратено съдебно следствие – със самопризнание на подсъдимия, поради което наказателната отговорност е смекчена – една година и четири месеца „лишаване от свобода“ с тригодишен изпитателен срок. Уважен е гражданският иск на Държавен фонд „Земеделие“ в размера на щетата.