По инициатива на Апелативна прокуратура-Велико Търново бе проведено зонално съвещание за анализ, оценка и противодействие на престъпността в Апелативен район - Велико Търново. В него участваха Таня Недкова - административен ръководител на Апелативна прокуратура-Велико Търново, Светослав Калчев - заместник-административен ръководител на АП-Велико Търново, Емил Денев - заместник-административен ръководител на АП-Велико Търново, Христо Христов - административен ръководител на Окръжна прокуратура-Велико Търново, Тихомир Петков - административен ръководител на Окръжна прокуратура-Габрово, Владимир Николов - административен ръководител на Окръжна прокуратура-Плевен, Георги Георгиев - административен ръководител на Окръжна прокуратура-Русе, Светла Иванова, прокурор при ОП-Ловеч, Димитър Машов – директор на ОД МВР-Велико Търново, Цветомир Цонков – директор на ОД МВР-Габрово, Станислав Великов – директор на ОД МВР-Ловеч, Веселин Вътов – директор на ОД МВР-Плевен, Явор Димитров - заместник-директор на ОД МВР-Русе, Пламен Бороджиев - началник отдел „Център Север“ ГД „БОП“, Николай Исаев – директор на ТД “Национална сигурност“ – Велико Търново, Петя Казакова – директор на ТД“НС“ – Габрово, Христо Христов – директор на ТД“НС“ – Ловеч, Пламена Петрова – директор на ТД“НС“ – Плевен, Добромир Георгиев – директор на ТД“НС“ – Русе.
Окръжните прокурори и директорите на ОД МВР представиха оперативната обстановка и спецификата на престъпността в съдебния район на съответната окръжна прокуратура. Присъстващите изразиха увереност, че има добра комуникация и взаимодействие между прокуратурата, полицията, ТД „НС“ и секторите на „БОП“ в апелативния район и всяка една от тези институции, съгласно служебната си функционалност, допринася за взаимодействието срещу престъпността. Те изразиха увереност, че това добро взаимодействие ще бъде надградено. В момента по места се създават съвместни екипи между прокуратурата и полицията, които да анализират и осъществяват постоянен мониторинг относно шест вида престъпления – организирана престъпност, разпространяване на наркотични вещества, телефонни измами, битова престъпност, корупция, мигрански натиск. Тези екипи ще се срещат периодично и ще държат постоянна връзка помежду си за решаване на текущите проблеми и задачи.
Беше коментирано приложението на чл. 9 от НК. Това са случаите, в които едно и също лице няколко пъти е залавяно, че държи наркотични вещества, или незаконно добита дървесина, в малки количества, което води до прекратяване на тези ДП и налагане на административно наказание. Присъстващите считат, че тази съдебна практика налага един по-сериозен дебат и преосмисляне в рамките на днешните обществените очаквания.
Като значим проблем беше посочено липсата на следствен арест в съдебен район Габрово (най-близките следствени арести са в Русе и Велико Търново), което затруднява значително работата на разследващите органи и извършването на процесуално-следствени действия със задържаните.
За съдебния район Русе, в който като граничен има специфични престъпления като контрабанда, каналджийство, незаконно преминаване на границата, пренасяне на наркотични вещества през границата на страната и то в големи количества, беше изразена надежда, че през следващата година ще има възможност в ОД МВР Русе да се закупи техника, с която да се извършват експертизи на синтетичните наркотични вещества. Това ще помогне за ускоряване работата по тези дела. Отново бе коментиран и проблема с изготвянето на експертизите, особено по ПТП, които се бавят значително време, и това е проблем за цялата страна.
Апелативният прокурор Таня Недкова се обърна към всички присъстващи с апел за непоколебимост и активност при работата по тези дела. „Защото, както вече се коментира широко в обществото, това „зло“ почва да пълзи като епидемия сред нашите деца и да генерира други престъпления с много тежки последици“ , каза апелативният прокурор.