Престиж. Наш прокурор беше на стаж 10 месеца в съда в Люксембург

2 Декември 2016 г.

Калинка Тодорова от Свищов е била избрана и заради перфектния си френски език

вестник "Борба"

КАЛИНКА ТОДОРОВА ОТ СВИЩОВ БЕ ЕДИНСТВЕНИЯТ БЪЛГАРСКИ прокурор, който се завърна от 10 месеца стаж в Олимп на съдебната система, както наричат съда на Европейския съюз в Люксембург. На такава практика български прокурор не е бил поне от 7 години. Предимства при избора на бившата шефка на Свищовска районна прокуратура, която тя управлява два мандата, са били перфектното владеене на френски и нейната магистратура по европейско право в университета в Нанси.

„Работният език в Люксембург е френски и това бе задължително условие за кандидатстване. Документите на всички магистрати от България за този стаж са били пратени в съда и след това аз бях одобрена. За мен този стаж е много престижен и научих страшно много неща, а професионалните контакти със съдии от такъв ранг са сред най-ценното за един български магистрат“, сподели прокурор Тодорова.

Тя е била в един кабинет с хърватския съдия Синиша Родин след извършено вътрешно разпределение и казва, че общуването й е донесло много и в личен план. Полезното за един прокурор пък е и фактът, че в Люксембург няма институция на прокуратурата, а близката длъжност е генерален адвокат – те са 8, а съдиите са 27.

В първите месеци от стажа Калинка Тодорова е участвала в множество курсове, които са част от програмата за обучение на референдерите (съдебните помощници). На тях били представени функциите и задачите на различните дирекции в съда, начините за работа с електронната база данни, правилата и спецификите за съставяне на съдебните актове и др. Особено полезен за нея е бил курсът по юридически френски, който е разработен, за да развие уменията за разбиране и изразяване (писмено и говоримо) в правен контекст.

„През целия период участвах във вътрешните събрания на кабинета на съдия Родин. Те се провеждат веднъж седмично и на тях съдията обсъжда заедно с референдерите и стажанта новопостъпилите дела, внесени за разглеждане в Общото събрание на съда. Моята задача за тези събрания беше да се запознавам с предварителните доклади по делата и да правя устна презентация на тези от тях, в които съдия Родин участва. По този начин проучих предварителни доклади по над 300 дела и изготвих устни презентации по 109 от тях“, разказва прокурор Тодорова.

По време на стажа тя е присъствала на множество съдебни заседания и по този начин е проследила производства с различни правни основания. С най-голям интерес за нея са били делата, свързани с пространството на свобода, сигурност и правосъдие и в частност политиките относно контрола по границите, убежището и имиграцията, съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси и полицейското сътрудничество. Посетила е и съдебните заседания по делата, образувани по преюдициални запитвания от български съдии, но от Великотърновския съдебен окръг не е имало нито едно.

По време на стажа се е запознала и с българските съдии в трите юрисдикции – Александър Арабаджиев, Марияна Кънчева и Александър Корнезов. Била е и на учебно посещение в Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Там е присъствала на открито съдебно заседание по дело, образувано по жалба на чешка гражданка по повод забраната в чешкото законодателство да се ражда в домашни условия.

Нели СУКОВА