Прокуратурата на Република България, съвместно с органите на МВР и ДАНС, предприеха редица действия по предотвратяване на престъпления против политическите права на гражданите във връзка с насрочените и проведените на 04.04.2021 г. парламентарни избори.
Към настоящия момент са образувани досъдебни производства за престъпни групи, създадени с цел купуване на гласове, които са на различен етап на разследване.
Значителен по обем доказателства са събрани по разследване, водено под ръководството на Софийска градска прокуратура. Установено е, че групата е използвала пълната палитра от схеми за изборната търговия.
Първоначално разследването по образуваното досъдебно производство е започнало в Районна прокуратура-Пловдив. По него към наказателна отговорност са привлечени три лица. Събрани са доказателства за участието в групата и на лице, ползващо се с имунитет в качеството на кандидат за народен представител. Съгласно разпоредбите на Наказателно-процесуалния кодекс, делото е изпратено в Софийска градска прокуратура, като единствена компетентна да разследва деянията, извършени от лица с имунитет.
От всички събрани до момента доказателства се установява, че престъпната група е била създадена и е действала в периода от 06.02.2021г. до датата на провеждане на изборите за 45-ото Народно събрание. Дейността й се развивала на територията на цялата страна. Групата била с пирамидална структура. Финансирането й било осигурявано от лице, пребиваващо на територията на страна извън ЕС.
Организатор и ръководител на групата е собственик и управител на няколко търговски дружества, поддържал непрекъсната пряка връзка по телефон с лидер на политическа партия. Получените указания и информация били предавани от него на други участници. С цел координиране на действията били организирани множество конспиративни срещи в София, Пловдив, Петрич, Карлово и други населени места.
Сред участниците в престъпната група са кандидат за народен представител, общински съветник и лице със силно влияние в квартали с преобладаващо малцинствено население. Дейността им е била организирана по няколко схеми: установяване на лица на местно ниво, осигуряващи гласоподователи срещу заплащане; предлагане на имотна облага на собственици на търговски дружества, с цел работниците им да гласуват за определена партия; осигуряване на лица, ангажирани срещу заплащане с отвеждане на гласоподаватели до избирателните урни.
При извършените претърсвания и изземвания в обитаваните от членовете на групата жилища, както и в ползваните от тях автомобили, са били намерени и иззети множество списъци с лични данни на потенциални гласоподаватели, мобилни телефони и лаптопи.
Участниците в разкритата престъпна група са привлечени в качеството на обвиняеми и са с наложени мерки за неотклонение „задържане под стража“ на две съдебни инстанции. Един от тях е с определена от съда мярка за неотклонение „подписка“, която ще бъде протестирана от прокуратурата.