Днес, 3 ноември 2017 г., по внесен обвинителен акт на Софийска градска прокуратура (СГП,) Софийски градски съд (СГС) постанови осъдителна присъда 25 години „лишаване от свобода“ спрямо С. С. Той е признат за виновен по две обвинения - за извършено от него убийство по особено мъчителен и с особена жестокост на приятелката му В. Н, както и за незаконно държане на наркотици.
На 12 октомври 2017 г. СГП предаде на съд С. С. за извършено от него убийство на 23 юни 2017 г. - престъпление по чл. 116, ал. 1, т. 6, пр. 2 и пр. 3, вр. чл. 115 от НК, както и за това, че без надлежно разрешително съгласно ЗКНВП държал високорискови наркотични вещества в апартамента си - престъпление по чл. 354а, ал. 3, пр. 2, т. 1 от НК.
В нощта на 22 юни 2017 г. подсъдимият С. и пострадалата В. Н. били в дома си. Н. споделила, че е изморена и отишла да си легне.
Около 05.00 ч. на 23 юни 2017 г. С. провокирал разговор с Н., който не се състоял. Той започнал да удря с ръце и с метален стик за голф по стената, след което застанал до леглото, където тя лежала. В последствие вдигнал стика за голф над главата си и нанесъл силен удар с него по главата й, в областта на лявата слепоочна орбитална област. По този начин той й причинил открита тъпа черепно-мозъчна и лицева травма. След удара стикът за голф се счупил като в ръката на С. останала металната му дръжка. Н. започнала да губи много кръв, но дишала, виждала и чувала. Той преместил тялото й от спалнята на земята и я ударил втори път по главата със счупения метален край от дръжката на стика за голф, с което й причинил нова лицева травма. Започнал и да я души. След като се отказал от тези си намерения, станал взел от кухнята кухненски назъбен нож (с обща дължина 32,5см., и дължина на острието 20см.). Върнал се в спалнята и в момент, в който Н. все още имала сърдечна дейност и съзнавала какво се случва с нея започнал да нанася пробождащи и режещи удари във врата й. После взел друг кухненски нож (с обща дължина 32,5см., и дължина острието 19,5см.), с който пробол в дълбочина от 3 см. гърба на Н., в дясно от гръбначния стълб. С. бил решен да довърши започнатото и взел трети нож (с дължина 196 мм. и ширина 43 мм.,с режеща част с ширина 12мм.), с който нанесъл удар в шията на пострадалата, като острието на ножа останало забито в шията й, а пластмасовата дръжка на ножа в ръцете му.
Когато установил, че Н. не диша, С. С. завил мъртвото й тяло със завивката от леглото, поставил плюшена играчка на котарак върху трупа й ,и отишъл в съседната стая, изпушил една цигара марихуана и пуснал да слуша музика.
Сутринта на 23.06.2017 г. около 08.30 ч. С. позвънил на своя приятелка и я поканил в дома си за да поговорят. Когато тя пристигнала обвиняемият я посрещнал пред блока и заедно се качили в апартамента му. В хода на разговора гостенката разбрала за случилото се. С. й показал трупа на Виола Николова, като хладнокръвно заявил: „Аз я убих“. След този разговор жената успяла ди си тръгне.
В следобедните часове подсъдимият отпътувал с личния си автомобил за гр. Созопол.
На 24.06.2017 г. приятелката на С. заедно с мъжът, с когото живее сигнализирали в 03 РУ СДВР за извършеното престъпление.
С. бил задържан от органите на МВР на 24.06.2017 г. в близост до яхтено пристанище в гр.Созопол.
Непосредствено след задържането му е извършено токсикологично изследване, което е установило комбинирана употреба на наркотични вещества - амфетамин,екстази,тетрахидроканабинол и кокаин.
В хода на разследването са били назначени множество експертизи: съдебно-медицинска експертиза, трасологическа експертиза, ДНК анализ на веществени доказателства, петорната биотрасологична и съдебно медицинска експертиза и др.
От назначените по делото физико химична и оценителна експертизи, се установява, че тегло и съдържание на наркотичните вещества намерени в дома на С. са от вида на амфетамините и са на обща стойност 502.70 лв.
Иззетите вещества са високо рискови и подлежат на контрол.
Назначената по делото комплексна психолого психиатрична експертиза –проведена в ДПБ затвора гр.Ловеч установяила,че С. страда от личностово разстройство и синдром на зависимост от психоактивни вещества. То няма характеристиката на краткотрайно или продължително разстройство на съзнанието и не е психично заболяване в тесен смисъл. Към момента на извършване на деянието обвиняемият е разполагал с психическа годност да разбира свойството и значението на постъпките си и да ръководи действията си и отново към този момент не се е намирал в психотично състояние - състояние на остра психоза.
Вещите лица от назначената по досъдебното производство тройна комплексна психолого-психиатричната експертиза акцентират при изготвяне на психологическия портрет на обвиняемия върху дисхармонични нагласи и поведение,в емоционалната и волева сфера,възбудни процеси, крайно ниска поносимост на фустрация и ниски прагове на задръжка и на отключване на агресивни реакции, склонност да обвинява другите и да измисля правдоподобни обяснения за проявите си, раздразнителност и емоционална лабилност, намалени възможности за самоконтрол ,водещи до немотивирана агресивност, ниската или пълна липса на критичност на собственото и околното поведение, особено след употреба на наркотични вещества .
Този психологически портрет се потвърждава напълно и от доказателствата по делото и механизма на причиняване на убийството.
С нанасянето на множество удари по тялото на пострадалата и то в областта на жизнено важни органи от страна на обвиняемия е установено, че В. Н. е изпитвала множество болки и страдания. Обвиняемият е проявил изключителна ярост и ожесточеност към пострадалата, като се има предвид броя на нанесените удари. Болките и страданията, които е понесла Н. са били много силни и това е било мъчително. Тя е изпитвала страх, съзнавала е своето безсилие и безизходица от създалата се ситуация. Смъртта е настъпила в един времеви отрязък, в който пострадалата е търпяла болки, усещала е и е осъзнавал какво й се случва. От друг страна интензитетът проявен от С. явно надхвърля необходимото за причиняване на смърт и сочи на допълнително лично отношение към жертвата, съдържащо изключителна ярост и ожесточение и формират и категорично наличието на признака - особена жестокост.
С оглед гореизложеното, както и във връзка с поисканото от прокуратурата наказание „доживотен затвор“, предстои наблюдаващият делото прокурор да внесе протест в съда. Размерът на наказанието от 25 години е постановено от съда, след приложението на разпоредбата на чл. 58а от НК, тъй като съдебното производство е протекло при съкратена процедура и подсъдимият е признал всички факти и обстоятелства по делото.