На 18 юли 2012 г., Софийска градска прокуратура (СГП) внесе в Софийски градски съд (СГС) обвинителен акт срещу А. В – бивш председател на Административен съд гр. Бургас, с обвинения за извършени документни престъпления и пране на пари.
С разпореждане на ...
На 18 юли 2012 г., Софийска градска прокуратура (СГП) внесе в Софийски градски съд (СГС) обвинителен акт срещу А. В. – бивш председател на Административен съд гр. Бургас, с обвинения за извършени документни престъпления и пране на пари.
С разпореждане на СГС делото беше върнато на СГП за отстраняване на допуснати нарушени, изразяващи се в непълноти и противоречия в обвинителния акт, свързани с описването на обстоятелствата и правната квалификация на две от престъпленията – по чл. 309 ал.1 във вр. с чл. 26 ал.1 НК и по чл. 253 ал.3 т.2 във вр. с ал.1 НК.
СГП протестира разпореждането на СГС за връщането на делото, като основните аргументите за това са, че:
- съдът е извършил тълкувателна дейност по доказателствата, която е недопустима на този етап от процеса и на практика се е произнесъл по съществото на делото;
- посоченото от съда несъответствие всъщност представлява оценка на доказателствата формиращи правната квалификация, а по този въпрос съдът се произнася единствено с присъдата си, не и на настоящия, много по-ранен етап от наказателното производство.
Софийски апелативен съд (САС) уважи протеста СГП и отмени разпореждане на СГС, с което връща на прокуратурата внесения обвинителен акт срещу В.
САС е изразил съгласие с изложените аргументи в протеста на СГП и е посочил, че изводите на СГС за допуснати нарушения са неправилни, тъй като всички факти и обстоятелства, станали известни в хода на разследването са коректно изложени като фактически твърдения и са посочени доказателствата, събрани във връзка с тях, както и че напълно точно е описан начинът на придобиване на имота, предмет на обвинението за пране на пари. САС е приел за несъстоятелни аргументите на СГС за нарушение, допуснато при посочване на правната квалификация на престъпленията.