Сред дарените книги има творения на Николай Хайтов, Георги Господинов, Валери Петров, Людмила Филипова, Калин Терзийски, Мирела Иванова, Рангел Вълчанов, Андрей Пантев, Богомил Райнов, Петър Бобев, Свобода Бъчварова, Умберто Еко, Дан Браун, Габриел Маркес, Мери Шели, Ъруин Шоу, Джон Гришам, Клайв Каслър, Съмърсет Моъм, Робърт Лъдлъм, Михаил Булгаков, Айзък Азимов, Паулу Коелю и много други.
Сред дарените книги има творения на Николай Хайтов, Георги Господинов, Валери Петров, Людмила Филипова, Калин Терзийски, Мирела Иванова, Рангел Вълчанов, Андрей Пантев, Богомил Райнов, Петър Бобев, Свобода Бъчварова, Умберто Еко, Дан Браун, Габриел Маркес, Мери Шели, Ъруин Шоу, Джон Гришам, Клайв Каслър, Съмърсет Моъм, Робърт Лъдлъм, Михаил Булгаков, Айзък Азимов, Паулу Коелю и много други.
Над 220 книги, енциклопедии и учебници ще попълнят рафтовете на библиотеката на Затвора в Бургас. Произведенията са предоставени от прокурори и следователи от Апелативен район – Бургас в рамките на превърналата се в традиционна инициатива на Апелативната прокуратура в града за даряване на книги за потребностите на лишените от свобода.
Произведенията бяха дарени днес, а дарителският акт бе подписан от г-н Любомир Петров - Административен ръководител на Апелативна прокуратура –Бургас и г-н Бранимир Мангъров - Началник на Затвора в морския град.
Г-н Петров съобщи, че представените днес книги са дарени от прокурори от Апелативна прокуратура – Бургас, Окръжните прокуратури и следствени отдели в Бургас и Ямбол, както и от Районните прокуратури. Прокурори и следователи от Сливен също събират книги, които ще бъдат предоставени за ползване на Затвора в града. „Даряваме световната класика, българската класика, научнопопулярни издания и енциклопедии. Събрани са произведения от много високо ниво и се надяваме те да бъдат полезни за ограмотяването, образованието и социализацията на лишените от свобода“, каза г-н Любомир Петров. Той изказа благодарността си към магистратите дарили книги и изрично към неговия заместник г-жа Иванка Козарова, по чиято идея са събрани произведенията.
Г-жа Козарова посочи, че тази година кампанията преминава под мотото на мисълта на великия Гьоте – „Няма такава книга, от която човек не би могъл да научи нещо“. Тя добави, че дарението е съобразено с началото на учебната година в училището към Затвора в морския град. „Надявам се подбраните произведения да предизвикат интерес. Чрез тях Апелативна прокуратура – Бургас се старае да подпомогне корекционната дейност на администрацията в затвора, тъй като една от основните цели на наказанието е превъзпитание в спазване на законите и добрите нрави“, каза г-жа Козарова. Тя отбеляза още, че книгите са не само едни мъдри съветници, но и търпеливи учители, а понякога и най – верните ни приятели.
Г-н Мангъров изрази благодарността си за полученото дарение. Той посочи, че Бургаския затвор разполага с няколко библиотеки, като освен основния корпус библиотеки има и в трите затворнически общежития. Г-н Мангъров припомни, че при откриването на Затворническото общежитие в Дебелт е имало само една празна стая, която е била определена библиотека, но благодарение на подобни дарения фондът вече е формиран и доста голям.
По време на дарението присъства и г-н Георги Тузлуков – Помощник директор по учебната дейност на СУ „Аргира Жечкова“. Той съобщи, че Учебния център към затворническото общежитие в Дебелт се намира в непосредствена близост до библиотеката и потвърди, че рафтовете са пълни, а районът вече е озеленен, поставени са портрети на възрожденци и писатели. „Прави ми впечатление, че лишени от свобода чакат пред вратата, за да може библиотекарят да им предостави книги, което означава, че се чете. Г-н Тузлуков добави, че повече от 110 души ходят на училище в различните корпуси на Бургаския затвор. Те са разпределени в паралелки 1-2 и 3-4 клас, а вече има открити и паралелки след 4 клас.
Присъстващите се обявиха, че инициативата ще продължи и през следващите години.