Близо 100 ученици, студенти и деца в неравностойно положение посетиха Апелативна, Окръжна и Районна прокуратура – Бургас, за да се включат в традиционния „Ден на отворените врати“, който магистратурите ежегодно организират.
Близо 100 ученици, студенти и деца в неравностойно положение посетиха Апелативна, Окръжна и Районна прокуратура – Бургас, за да се включат в традиционния „Ден на отворените врати“, който магистратурите ежегодно организират.
Проявите започнаха в 10.00 часа, когато повече от 70 студенти от 3 и 5 курс, изучаващи специалността „Право“ в БСУ и ученици от 11-ти клас на профилирана гимназия за романски езици „Г.С.Раковски“ и Търговската гимназия в Бургас посетиха Съдебната плата, за да се запознаят от близо с работата на прокурорите. Те бяха посрещнати от говорителя на Окръжна прокуратура – Бургас г-жа Елгина Чалъмова, която ги въведе в начините на деловодно обработване на информацията по дела и преписки, които ежедневно постъпват в Окръжната прокуратура. Учениците и студентите имаха възможност лично да влязат в деловодства и непосредствено да се докоснат до работата в тях. Малко по-късно те бяха приети в кабинета на Административния ръководител на Окръжна прокуратура – Бургас г-н Георги Чинев, който им разказа за броя и структурата на прокуратурите в Бургаския съдебен район, акцентира върху спецификата му, тъй като територията, която той обхваща съдържа в себе си сухопътна, морска и въздушна граница. Именно тази специфика предполага и изключително разнообразен брой на видовете престъпни деяния. Наред с това през летния сезон територията, която съдебният район обхваща, става втората по брой на населението в страната, поради наличието на туристическия поток, който е концентриран най-вече в к.к. „Слънчев бряг“.
Г-н Чинев разкри, че прокурорската работа няма нищо общо с представената във филмите. Посочи, че тя е свързана с много лишения най-вече в личен план. Даде пример с дела, които са с големина от по 100 тома, които трябва да бъдат изчетени в цялост, а след това прокурорът трябва да се произнесе с мотивиран акт, който да е законово издържан, но и не по-късно от едномесечния законоустановен срок. Той добави, че въпреки всички трудности бургаските прокурори са най-добри в страната по редица показатели, един от които е произнасянето им в срок. Прокурор Чинев съобщи още, че само през 2018 г. прокурорите от съдебен район Бургас са внесли в съд над 2000 дела, като оправданите лица по тях са едва малко над 1 %, а върнатите дела са малко над 2 %. Тези показатели демонстрират нагледно качеството на прокурорската работа.
Демонстрираният интерес от учениците намери израз и в задаването на въпроси. Те се интересуваха кое го е мотивирало да стане прокурор и кои са най-тежките дела, по които работи.
Прокурор Чинев отговори, че винаги е искал да бъде прокурор и много обича работата си. А вдъхновение е получил от филмите и телевизионните сериали, представяли прокурора и работата му в романтична светлина. Като най-сложни за работа дела той посочи тези по данъчните престъпления и делата с предмет компютърни престъпления.
Студентите пък се интересуваха за начините, по които се оценява работата на прокурора. След като получиха отговор на въпросите си учениците и студентите се насочиха към Апелативна прокуратура – Бургас, където бяха посрещнати от г-жа Йовита Григорова, която е говорител и зам. – административен ръководител на Апелативна прокуратура – Бургас. Тя заведе учениците в съдебна зала, където нагледно демонстрира къде заемат места всички участници в съдебния процес. Прокурор Григорова посочи, че Апелативна прокуратура – Бургас е една от само шестте апелативни прокуратури в страната. Тя разясни на гостите различните кодекси, по които се води съдебния процес. Именно прегледа на Наказателния кодекс предизвика най-сериозен интерес сред учениците, като те попитаха дали е необходимо той да бъде научаван наизуст. Г-жа Григорова разкри, че това не е необходимо, но е изключително важно той да бъде прилаган коректно и ефективно.
След получените отговори бе дадена възможност за снимки в съдебната зала, а след това гостите разгледаха и деловодството на Апелативната прокуратура. Веднага след това те бяха приети от Административния ръководител на Апелативна прокуратура – Бургас г-н Любомир Петров. Той запозна учениците и студентите с броя на прокурорите, които работят в Апелативната прокуратура. Акцентира върху техния опит и нагледно показа как изглежда едно дело като обем от документация. Последваха поредица от въпроси, които бяха свързани с най-тежките дела, по които г-н Петров е работил в кариерата си. Прокурорът отговори, че се е явявал по редица случаи на извършени убийства, а по дела, по които се е явявал са били реализирани 7 присъди с доживотен затвор. Само по едно от делата съдът е произнесъл три доживотни присъди.
По традиция в края на гостуването бе предоставена възможност на гостите да се снимат с прокурорски тоги, да се снимат с г-н Петров, както и седнали зад неговото бюро.
В Районна прокуратура – Бургас пък, гостуваха деца в неравностойно положение на възраст от 4 до 16 години. Те бяха приети от Административния ръководител на магистратурата г-н Иван Кирков и неговия заместник г-н Димитър Георгиев. Децата бяха от Център за настаняване от семеен тип за деца без увреждания „Ронкали“ и Дневен център за социална рехабилитация и интеграция – гр. Бургас. Те бяха придружени от своите възпитатели. Пред гостите прокурор Кирков очерта функциите на прокурора в съдебния процес и посочи, че той настоява пред съда обвиняемите лица да бъдат наказвани. По-късно децата разгледаха прокурорските кабинети, а след това посетиха съдебна зала. Там им бе демонстриран импровизиран съдебен процес, по който подсъдимият бе извършил кражба на бонбони. В ролята на съдия влезе говорителят на Районна прокуратура – Бургас г-жа Керка Дюлгерска, прокурор бе държаният обвинител Светлана Божкова, а ролята на подсъдим изигра прокурор Галя Георгиева. Така прокурорите демонстрираха нагледно как протича едно съдебно заседание.
След приключването му, децата получиха почерпка в сладкарница, която бе осигурена със средства на прокурорите от Районна прокуратура – Бургас. Прокурорите Кирков и Георгиев пък получиха за спомен ръчно изработени от децата сувенири.