Тържеството бе проведено днес, а негов водещ бе лично Административният ръководител на магистратурата г- н Любомир Петров.
С много усмивки и добро настроение прокурори, служители и гости отбелязаха 20-тата годишнина от създаването на Апелативна прокуратура – Бургас. Тържеството бе проведено днес, а негов водещ бе лично Административният ръководител на магистратурата г- н Любомир Петров. На проявата бяха поканени всички прокурори от Апелативен район – Бургас, а събитието бе уважено от членовете на Висш съдебен съвет – г-жа Калина Чапкънова, г-жа Боряна Димитрова, г-жа Светлана Бошнакова, г-н Георги Кузманов, говорителят на Главния прокурор г-жа Румяна Арнаудова, Заместник-министър на правосъдието г-жа Десислава Ахладова, Председателят на Апелативен съд – Бургас г-жа Деница Вълкова, Областният управител на Бургас г-н Вълчо Чолаков, Областният управител на Сливен г-н Чавдар Божурски, Областният управител на Ямбол г-н Димитър Иванов, Кметът на Община Бургас г-н Димитър Николов, Директорите на Областните дирекции на МВР в гр. Бургас, Ямбол и Сливен, Директорите на ТД на ДАНС в гр. Бургас, Ямбол и Сливен, представител от ръководството на Адвокатска колегия гр. Бургас и Директорът на Затвора гр. Бургас и представители от ръководството на Бургаски свободен университет.
В изказването си г-н Петров подчерта, че тази година 20 години от създаването си ще отбележат всички апелативни съдилища и прокуратури в страната, но Апелативна прокуратура – Бургас е първа от тях, която чества повода. Г-н Петров каза, че днешната датата не е подбрана случайно, тъй като със свое решение от 18.03.1998г. тогавашният състав на ВСС е преназначил Окръжния прокурор на Ямбол г-н Йордан Иванов в Апелативен прокурор на Бургас, като реално така се поставя началото на Апелативната прокуратура. Първият трудов договорна г - н Иванов като Апелативен прокурор е сключен на следващия ден – 19.03.1998г. Прокурор Петров заостри вниманието на аудиторията върху изключително трудното начало на прокуратура, тъй като първоначално делата и преписките са били складирани в помещение на Бургаската железопътна гара, защото място за тях реално е липсвало. Въпреки проблемите само за период от три месеца магистратурата е преодоляла трудностите и е запознала да функционира. Първата преписка в апелативната прокуратура е била решена от втория назначен прокурор в нея – г-н Георги Найденов, по първото дело също се е явил той. То се е водило срещу мъж обвинен в убийство, извършено в състояние на силно раздразнение у подсъдимия, предизвикано от пострадалия. Г-н Петров добави, че първият отчетен доклад е бил само една страница, вторият вече е бил четири, а през годините докладите са достигали и до 300 страници. Той изчете имената на всички прокурори работили и работещи в прокуратурата през тези 20 годни, като заостри вниманието и върху г-н Емил Христов и г-н Димитър Диамандиев, които са другите двама изпълнявали функцията на административен ръководител. Г-н Петров отдаде дължимото и на служителите в прокуратурата и изчете имената на тези от тях с най- голям стаж. Той добави, че прокурорите и служителите в магистратурата винаги са били в отлични отношения по между си и в добро и в зло и поради тази причина са изключително задружни. В заключение г-н Петров постави акцент върху изключително активната медийна политика на Апелативна прокуратура – Бургас през последните 2 години, предвид необходимостта от отваряне на институцията към обществото, чрез предоставяне на актуална информация по преписки и дела от обществен интерес. Той съобщи, че през посочения период Апелативна прокуратура – Бургас е организирала близо 30 брифинга и е разпратила около 1000 прессъобщения.
След словото на г-н Петров дойде ред и за поздравленията. Първото от тях дойде от кмета на Община Бургас г-н Димитър Николов. Той подчерта отличната съвместна работа между прокуратура и община особено в областта на превенцията на компютърните престъпления сред учениците. В последните две години двете институции в партньорство по между си и с ОД на МВР – Бургас провеждат поредица от лекции в учебните заведения именно по тази тема. След края на словото той подари на г-н Петров картина изобразяваща едно от най- красивите места в Бургас - Морското казино, което е нарисувано с изглед от морето.
Председателят на Апелативен съд – Бургас г-жа Деница Вълкова също поднесе своите поздравления, като постави акцент върху отличните отношения между двете апелативни инстанции, които датират от дълги години. Министерството на Правосъдието бе представено от зам.- министър Десислава Ахладова, която изказа своите поздравления и връчи поздравителен адрес. От името на ВСС поздравления изказа г-жа Боряна Димитрова, която връчи на г-н Петров специален плакет посветен на тържествения повод.
Поздравителните слова бяха завършени от г-жа Румяна Арнаудова, която изрази съжаление, че в последния момент Главният прокурор на Република България - г-н Сотир Цацаров е бил препятстван и не е могъл да дойде лично, за да уважи проявата. Тя изказа от свое и от негово име искрени пожелания за здраве и много успехи на прокурорите. Г-жа Арнаудова също така връчи на г-н Петров почетен плакет от името на Главния прокурор.
След приключването на всички слова дойде време и за музика. Магията си показаха изпълнителите от Вокален ансамбъл „Фортисимо“ при НУМСИ „Панчо Владигеров“ – Бургас с ръководител Милена Добрева. Те изпяха известната народна песен „Лале ли си зюмбюл ли си“ в акапелен вариант, а след това потопиха публиката в изкуството на бургаската група „Тоника“.
След музикалната пауза бе отдадено заслуженото на пенсиониралите се прокурори, работели в Апелативна прокуратура – Бургас. За всеки от тях имаше плакети като такива получиха лично г-н Йордан Иванов, г-н Радия Танев, г-н Ангел Ангелов, който все още е прокурор в Окръжна прокуратура –Бургас, г-жа Румяна Янкова, плакетът за г-н Георги Найденов ще му бъде предаден допълнително, а почетен плакат бе отреден и за г-н Димитър Диамандиев, който е с най- дълъг стаж сред прокурорите в Апелативна прокуратура – Бургас - цели 18 години. Тъй като той е препятстван от сериозен здравословен проблем, отличието бе получено от неговата съпруга г-жа Събина Христова, която е съдия в Апелативен съд –Бургас.
След като миналото дойде ред да бъде обърнато внимание на настоящото и бъдещето. През последния месец Апелативна прокуратура – Бургас бе обявила конкурс за изработка на есе на тема „Мястото на прокуратурата в съвременна Европа“, като бе предоставена възможност на студенти и ученици от града да пишат по темата, която бе подбрана в унисон с председателството на България на Европейския съюз. Всички творби бяха оценени от комисия, съставена от прокурори, като най – добрите трима получиха почетни грамоти и предметни награди. Имената на заслужилите бяха обявени от г-жа Иванка Козарова.
На първо място бе класиран Диан Генов – ученик от ПГЧЕ „Васил Левски“ гр. Бургас, който получи наградата си от г-жа Румяна Арнаудова. Второто място заслужи Димена Дачева – студентка от БСУ, която получи наградата си от г-жа Боряна Димитрова. На трето място бе класирана Елена Кирилова, ученичка от ПГПАЕ „Гео Милев“ – гр. Бургас, която бе наградена от зам.-министър Десислава Ахладова.
Тържествената програма бе завършена с музикални изпълнения от ученици от Бургас и региона, които са подготвяни от известната певица и победителка в конкурса „Бургас и морето“ – Галя Ичеренска.