Ученици от ПМГ „Проф. Емануил Иванов“ се срещнаха с магистрати в гр. Кюстендил

30 Октомври 2024 г.

Учениците от 7 „А“ клас на Природо-математическа гимназия „Проф. Емануил Иванов“ в гр. Кюстендил бяха посрещнати в зала на Съдебната палата в града от съдия Мая Миленкова, районния прокурор Албена Разсолкова и Камелия Иванова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества.

Посещението се проведе по инициатива на класния ръководител Кристина Цекова при съвместна организация на районните съд и прокуратура в гр. Кюстендил и Общинския съвет по наркотични вещества.

„Да употребяваш алкохол и наркотици вече не е модерно. Напротив, толерират се хора, които живеят здравословно и уважават правилата“, обърна се към седмокласниците съдия Миленкова. Тя ги запозна с функциите на съда, разясни ролята на участниците в съдебния процес, тяхното място в съдебната зала.

Магистратът акцентира върху опасностите, които крие интернет и по-специално социалните мрежи. Посъветва децата да не разкриват лична информация в профилите си, в това число и снимки. При проблем или притеснителни съобщения да не се опитват да се справят сами с проблема, а да информират веднага родителите си.

Районният прокурор Албена Разсолкова информира гимназистите за делата, свързани с държане и употреба на наркотични вещества, управление на МПС след употреба на алкохол или наркотици, както и с тези за хулиганство и нанасяне на телесна повреда.

„Не си правете експерименти с наркотици, райски газ, алкохол. Не ставайте зависими“, призова учениците прокурор Разсолкова. Магистратът раздаде на децата специално разработената от Районна прокуратура – Кюстендил брошура „Животът е безценен! Не го заменяй за дрога!“.

Особен интерес учениците проявиха към очилата, симулиращи употребата на наркотици и алкохол, предоставени специално за посещението от Общинския съвет по наркотични вещества - Кюстендил. С напътствията на председателя на съвета Камелия Иванова седмокласниците сложиха очилата и успяха да се убедят във вредното влияние на упойващите вещества, с оглед ефекта на дезориентация, забавено време за реакция, объркване и изкривяване на зрението.

Учениците дискутираха с магистратите вредите и разликите между обикновена цигара и електронна цигара „вейп“ с различни плодови и други аромати и с посоченото на опаковката нулево съдържание на никотин.

„Те могат да се окажат по-опасни, защото все още няма точни данни за влиянието върху здравето на съдържащите в тях вещества, част от които са психоактивни“, коментираха магистратите.

Младежите питаха и за отговорността пред закона при размяна на юмручни удари и нанасяне на телесна повреда. Бяха им разяснени текстовете от Наказателния кодекс, касаещи този вид престъпления, и даден пример с едно от последните наказателни дела в Районния съд. По него признатите за виновни непълнолетните извършители ще изтърпяват наказание „пробация“ за нанасяне на средна телесна повреда.

За спомен от срещата децата получиха екземпляри от Конституцията на Република България и комплекти образователните материали на Висшия съдебен съвет.

Събитието се проведе рамките на Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ за учебната 2024/ 2025 г.