Ученици от Професионална гимназия по туризъм “Пенчо Семов“ - гр. Габрово и потребители на „Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово“ посетиха Съдебната палата в областния град в Деня на отворените врати по покана на Окръжна прокуратура – Габрово и Окръжен съд – Габрово. Инициативата се проведе на 16 април 2026 година, в Деня на Конституцията и празник на българските юристи.
Потребители от „Дневен център за пълнолетни лица с увреждания – Габрово“ имаха възможност да посетят съдебна зала и да се срещнат със заместник окръжния прокурор Пламена Дичева. На достъпен език и с примери прокурор Дичева запозна накратко аудиторията с органите на съдебната власт, основните функции на прокурора, разследващите органи и съда.
Ученици от девети и десети клас на Професионална гимназия по туризъм “Пенчо Семов“ - гр. Габрово гостуваха на Окръжен съд – Габрово и Окръжна прокуратура – Габрово. Окръжният прокурор Тихомир Петков, заместник окръжният прокурор Пламена Дичева, съдия Диян Атанасов и младши съдия Габриела Илиева запознаха аудиторията с основните функции на прокуратурата и съдилищата, видовете разглеждани дела, правата и задълженията на участниците в съдебните производства. Гостите получиха информация защо 16 април е обявен за Ден на Конституцията и празник на юристите в България.
Учениците имаха възможност да посетят съдебна зала, в която им беше разяснена позицията на всяка от страните по различните видове съдебни производства. Бяха обсъдени въпроси, свързани с възможностите за защита на техните права, в случаите при които те са били засегнати. Под формата на дискусия и с примери от практиката на магистратите, бяха разяснени поставените от учениците въпроси, провокирани от интереса им към правото, справедливостта, функциите и правомощията на органите на съдебната власт. Магистратите обърнаха специално внимание на тежките последици от употребата на наркотични вещества, управлението на превозни средства след употреба на алкохол и наркотици, както и при неспазване на правилата за движение по пътищата.