Главният прокурор Иван Гешев проведе среща с роднини на пострадали при тежък пътен инцидент в гр. Стара Загора
Главният прокурор Иван Гешев и прокурори при Окръжна прокуратура-Стара Загора проведоха среща с роднини на пострадалите при тежко пътно-транспортно произшествие, станало на 1 октомври 2021 г. в гр. Стара Загора. Привлечен като обвиняем по образуваното досъдебно произшествие е 18-годишен шофьор, който при управление на МПС е нарушил правилата за движение и е причинил тежка телесна повреда на 23-годишна жена, средна телесна повреда на друга 23-годишна жена, както и лека телесна повреда на жена на 27 години. Участие в срещата с близките на пострадалите взе и апелативният прокурор на Пловдив Тодор Деянов.
Наблюдаващите прокурори запознаха близките на пострадалите с извършените до момента действия по разследването, като ги увериха, че е предприето всичко необходимо за изясняване на обективната истина. Роднините заявиха, че имат пълно доверие на местните органи на прокуратурата, ангажирани с делото.
Главният прокурор изрази съпричастността си към роднините на пострадалите и ги информира, че досъдебното производството е взето на специален надзор освен от Апелативна прокуратура-Пловдив и от прокурор от Върховна касационна прокуратура. Предстои да бъде решено дали разследването на досъдебното производство да бъде възложено на прокуратура в друг съдебен район в страната (по предложение на окръжния прокурор на Стара Загора до главния прокурор) с цел осигуряване на пълна обективност и недопускане и на най-малкото съмнение за възможно въздействие върху разследващите органи.
Иван Гешев подчерта и принципната позиция на Прокуратурата на Република България за необходимостта от конкретни законодателни изменения, които биха способствали за засилване на превенцията и ограничаване нарушенията по пътищата. Преди повече от година прокуратурата представи предложения за налагане на наказания от 15 до 20 години лишаване от свобода или доживотен затвор за умишлено причиняване на смърт на едно или повече лица, в случаите, в които престъплението е извършено: при управление на превозно средство след употреба на алкохол с концентрация над 2 на хиляда, при управление след употреба на наркотични вещества, при липса на необходимата правоспособност и при превишаване на разрешената скорост на движение с повече от 50 км/ч. В тези случаи бе предложено в полза на държавата да се отнема управляваното превозно средство, независимо от собствеността му.
До момента обаче по направените експертни предложения не са предприети каквито и да е действия от страна на законодателната власт.