ВСС избра единодушно Недко Симов за окръжен прокурор на гр. Смолян
На 9 декември 2020 г., Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, на основание чл. 194б, ал. 1 от Закона за съдебната власт, проведе избор за назначаване на длъжността „административен ръководител – окръжен прокурор“ на Окръжна прокуратура - Смолян, в който участва атестираният кандидат Недко Симов – заместник на административния ръководител – заместник окръжен прокурор на Окръжна прокуратура – Смолян. Единодушно, с 8 гласа „За“ и нито един глас „Против“, Колегията подкрепи кандидатурата му.
Прокурор Симов притежава над 20 години юридическия му стаж, като професионалната му кариера започва в Районна прокуратура – Смолян през 2001 г. От 2006 г. работи в Окръжна прокуратура – Смолян, първоначално на длъжност „прокурор“, а считано от 28.12.2009 г. и към настоящия момент е „заместник на административния ръководител – заместник-окръжен прокурор“ на същата.
Според становищата на Комисията по атестирането и конкурсите и Комисията по професионална етика към Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет, липсват данни, поставящи под съмнение високите професионални качества на прокурор Симов спрямо длъжността, за която кандидатства. Той е отговорен при изпълнение на служебните си задължения и при вземането на решения, способен е да работи в екип и е мотивиран да усъвършенства професионалните си и лични качества. Поощрен е с отличие „Служебна благодарност“ за висок професионализъм в работата като наблюдаващ прокурор по ДП №144/2013 г. по описа на НСлС, пр.пр. №511/2012 г. по описа на Окръжна прокуратура – Смолян. Той спазва изискванията, регламентирани в Кодекса за етичното поведение на българските магистрати и притежава необходимите нравствени качества, за да бъде назначен за административен ръководител на Окръжна прокуратура – Смолян.
Личната мотивация на прокурор Симов, според Концепцията му за стратегическо управление на Окръжна прокуратура – Смолян, се основава на натрупаната практика през годините, както и житейския и професионален опит. Преминалите обучения през прокурорския му стаж са допринесли за усъвършенстване на професионалните му умения. Част от обученията са били с насоченост към повишаване на административния капацитет, което му дава увереност, че може да се справи успешно с отговорностите на административния ръководител и да организира работата на прокуратурата по начин, по който да доведе до повишаване ефективността и ефикасността на прокурорската дейност в този орган.
Въпроси към кандидата поставиха Калина Чапкънова, Огнян Дамянов и Евгени Иванов – членове на ВСС, които поискаха мнение за неговото виждане за ролята на окръжния прокурор в преодоляване на проблематиките – нисък процент на разкриваемост на икономическите престъпления, малък брой неприключени досъдебни производства, недостатъчна активност, във връзка с работата по корупционните престъпления и недостатъчно добро използване капацитета на Следствения отдел, неговите мерки с практическа насоченост относно престъпленията, свързани с незаконния добив на дървесина в България и как ще мотивира прокурорите да правят предложения до окръжния прокурор за възлагане дела на Следствения отдел. Обсъдена бе и визията му относно медийната политика. Бележки постави главния прокурор на Република България, който даде идея за разширяване дейността на Окръжната прокуратура в град Смолян и противодействие на престъпността, свързана с незаконната сеч.
Подкрепа за кандидатурата заявиха Георги Кузманов, Калина Чапкънова, Гергана Мутафова и Евгени Иванов – членове на ВСС, като се обосноваха с неговата ясно структурирана Концепция за стратегическо управление, притежаваните качества и административен опит, и познанията му върху съдебния район.