Окръжна прокуратура-Пловдив внесе в съда обвинителен акт срещу 58-годишна жена за злоупотреба със средства от европейски фондове във връзка със строеж на къща за гости в гр. Батак

4 Юни 2020 г.

Окръжна прокуратура - Пловдив внесе в съда обвинителен акт спрямо 58-годишната М.Я. от гр. Хасково за това, че в периода от 16.07.2009 г. до  03.12.2012 г.,  в гр.Пазарджик и гр.Пловдив

 

Окръжна прокуратура - Пловдив внесе в съда обвинителен акт спрямо 58-годишната М.Я. от гр. Хасково за това, че в периода от 16.07.2009 г. до  03.12.2012 г.,  в гр.Пазарджик и гр.Пловдив, в качеството си на управляващ и представляващ търговско дружество, е представила неверни сведения пред Държавен фонд „Земеделие“ - Областна дирекция „Земеделие“ гр. Пазарджик и пред Дирекция „Оторизация на плащанията по прилагане на мерките за развитие на селските райони“ - гр. Пловдив към Държавен фонд „Земеделие“, вследствие на което е получила сума в общ размер 371 520,84 лева – средства, принадлежащи на българската държава, с които се съфинансират проекти, финансирани със средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз - „Европейски земеделски фонд за развитие на селските райони“ - престъпление по чл. 248 а, ал.5, вр. с ал. 3, вр. с ал.2 от НК.

За да получи средствата, обвиняемата е декларирала, че има осигурени средства за извършване на инвестицията по проекта, която съгласно приложената таблица за допустимите инвестиции, била в размер на 546 962,58  лева, въпреки че към датата на декларирането - 16.07.2009 г. представляваното и управлявано от нея дружество не е имало осигурени такива средства, както и че е завършила цялата инвестиция за целите на мярката, т.е. за използване като къща за гости. В действителност, направените от обвиняемата разходи не били за завършване на инвестицията – къща за гости, а за изграждане на къща за нейни лични нужди. В резултат на невярно декларираните от нея обстоятелства, на 03.12.2012 г., обвиняемата М.Я. получила посочената по-горе сума.

Вместо да използва получените средства по сметката на дружеството за назначаване на служители, създаване на условия за използване на къщата за гости в гр. Батак по предназначение и за изпълнение на целите на мярката съгласно сключения с Държавен фонд „Земеделие“ договор, М.Я. подала заявления за предсрочно погасяване от 03.12.2012 г. и на същата дата предсрочно погасила дължимите суми на представляваното от нея дружество за банкови кредити по програмата за микрокредитиране на земеделски производители и предприемачи в слабо развити райони.

След това обвиняемата упълномощила своя позната, която следвало на доброволни, приятелски начала да подава дължимите съгласно чл.116 ал.3 от Закона за туризма справки-декларации до Кмет Община Батак, като отразява в тях нулеви нощувки. Последната, в изпълнение на упълномощаването и уговорката им, попълвала и подавала въпросните декларации, в които отразявала 0 реализирани нощувки. За времето от 2015 г. до 2019 г. обвиняемата също така подала 5 броя декларации по чл.61, ал.5 от ЗМДТ за облагане с туристически данък за туристически обект „къща за гости“, в които също отразила 0 на брой реализирани нощувки.

По делото са разпитани множество свидетели, извършени са експертизи, иззети са множество писмени доказателства.

По искане на Окръжна прокуратура – Пловдив, на 06.03.2020 г., на основание чл. 72 НПК /за обезпечаване на конфискацията и отнемането на вещи в полза на държавата/, е била наложена възбрана върху недвижимия имот – къща в гр. Батак с разгърната застроена площ от 620,35 кв.м.

Предвид установените в хода на разследването данни за евентуално извършено в гр. Хасково, от съпруга на обвиняемата, престъпление по чл.253 ал.1 от НК – пране на пари, с постановление на наблюдаващия прокурор, от делото са били отделени материали, които са били изпратени по компетентност на Окръжна прокуратура - Хасково.

Спрямо обвиняемата е взета мярка за неотклонение „Гаранция“ в размер на 10 000 лева.

Предвиденото от закона наказание за престъплението, в извършването на което М.Я. е обвинена, е лишаване от свобода от две до осем години.