Заместник районният прокурор на Пловдив – Димитър Беличев участва в правна дискусия с десетокласници от Френската езикова гимназия „Антоан дьо Сент Екзюпери“ в гр. Пловдив. Темата на открития урок бе за конституционните права и задължения на гражданите, функцията на съдебната власт и защитата от посегателства в интернет. Срещата с учениците се проведе в часа по „Етика и право“ и съвместно с преподавателя Донка Алексиева.
Заместник районният прокурор на гр. Пловдив – Димитър Беличев участва в правна дискусия с десетокласници от Френската езикова гимназия „Антоан дьо Сент Екзюпери“ в гр. Пловдив. Темата на открития урок бе за конституционните права и задължения на гражданите, функцията на съдебната власт и защитата от посегателства в интернет. Срещата с учениците се проведе в часа по „Етика и право“ и съвместно с преподавателя Донка Алексиева.
„В Конституцията на Република България са записани нашите основни права и по силата на този основен закон властта у нас се дели на изпълнителна, законодателна и съдебна. Вие трябва да си знаете правата и да имате уважение към държавните органи, защото те работят, за да живеем спокойно“, обясни на учениците Димитър Беличев.
Прокурорът им разказа, че по силата на Конституцията съдебната власт защитава правата и законните интереси на гражданите, а при осъществяване на своите функции съдиите, прокурорите и следователите се подчиняват само на закона. Учениците се интересуваха каква е точно ролята на представителя на държавното обвинение, дали присъства на оглед на всяко местопроизшествие, колко време може да продължи едно разследване за тежко престъпление и при всички случаи ли внася обвинителен акт в съда.
„Всеки случай, при който има повдигане на обвинение спрямо определен човек, трябва да се докаже. В нашата работа спазваме правата на гражданите. Наказанието е не само възмездяване за извършеното престъпление, но има и превантивен ефект за останалите членове на обществото“, допълни още прокурор Беличев. Магистратът разкри пред учениците и опасностите, които дебнат в интернет пространството, както и сподели опита си по такива дела. Преди няколко дни прокурорът се върна от Международна конференция в Букурещ, където магистрати от различни европейски държави са обсъждали същата тема. “Учениците са много по-мотивирани, когато се осъществява реална връзка с представители на институциите т.е. на теорията с практиката. Така те имат възможност да се запознаят с реални казуси. Това е добър опит, който трябва да се развива, защото е позитивен и ефективен“, сподели Донка Алексиева, преподавател по “Етика и право” във Френската езикова гимназия “Антоан дьо Сент Екзюпери” в гр. Пловдив.