Окръжна прокуратура – Русе предаде на съд съпрузи, незаконно държали археологически обекти
Окръжна прокуратура – Русе внесе в съда обвинителен акт срещу съпрузи държали незаконно археологически обекти в дома си.
Обвинението срещу Николай Ш. е за това, че на 11.08.2014г. в гр.Варна, сам и в съизвършителство с Мая Ш., държали повече от три археологически обекта по смисъла на Закона за културното наследство, представляващи движими културни ценности, които не са идентифицирани и регистрирани по съответния ред /фрагмент от пандатив, V-ІІ век; декоративни апликации от бронз /ІІ-V век/; фрагмент от бронзова апликация /ІІ-Vвек/; 20 броя различни римски монети, фрагмент от фриз или урна от дребнозърнест мрамор, фрагмент от долната част на колона и римо-коринтски капител от дребнозърнест мрамор/ на обща стойност 1005 лв. - престъпление по чл.278, ал.6, вр. чл.20 от НК.
На 11.08.2014 г. в гр.Варна, противозаконно държал оръдие – ръчно произведен детектор, за който знаел, че е предназначен за търсене на археологически обекти -престъпление по чл.277а, ал.7 от НК.
Николай Ш. бил колекционер на старинно хладно оръжие, но имал интерес към старинни и антични предмети от всякакъв вид. В колекцията му освен саби, шашки, ками и хладно оръжие имало пушки, щикове, автомат, револвери, пистолети. Освен тези предмети в гаража си държал и самоделен детектор за метал, който бил предназначен за търсене на археологически обекти и в метална кутия държал 27 бр. нерегистрирани археологически обекти. В двора на къщата си за украса, двамата обвиняеми били сложили три археологически обекта: фрагмент от фриз или урна от дребнозърнест мрамор, декориран с гирляндна украса и с фронтално изображение на бича глава, произхождащ вероятно от храмова сграда или гробница-мавзолей и датиран към Римската епоха,ІІ-ІІІв.; фрагмент от долната част на колона от дребнозърнест мрамор, датиран към Римската епоха ІІ-ІІІ в. и римо-коринтски капител от дребнозърнест мрамор, с орнаменти с формата на листа, произхождащ вероятно от храмова сграда, по Черноморското крайбрежие, датиран към късно-античната епоха,V-VІв. , които също не били идентифицирани и регистрирани съгласно нормите на Закона за културното наследство.
Обвинителният акт е внесен в Окръжен съд Варна, където предстои делото да бъде разгледано.