
По повод „16 април – Ден на Българската конституция и професионален празник на юристите в България“ и във връзка с инициативата „Запознаване с професиите“ на Основно училище „Св. Патриарх Евтимий“, деца от предучилищна подготовка посетиха Съдебната палата в град Велико Търново.
Те бяха поздравени от Младен Димитров, председател на Районен съд – Велико Търново, който любезно бе предоставил съдебна зала за провеждане на инициативата.
В рамките на срещата прокурор Виктория Георгиева от Районна прокуратура – Велико Търново и адвокат Дончо Бораджиев от Великотърновска адвокатска колегия – на достъпен за децата език представиха професиите прокурор и адвокат.
Специално за целта юристите и учителката на децата г-жа Албена Щаракова, разиграха симулативен съдебен процес –„Приказно дело №1“, в което подсъдима е Златокоска, за това, че е влязла в къщата на мечетата, счупила е прозорец и вещи и е предизвикала пожар. Децата внимателно изслушаха обвинението на прокурора, разпитите на свидетелите, защитата на адвоката на Златокоска и присъдата на съдията.
Децата с интерес разгледаха Съдебната палата и пропускателния режим на съдебната охрана.