УДОСТОВЕРЕНИЯ за наличие/липса на данни за образувани и неприключени наказателни производства и повдигнати обвинения
I. Във връзка с утвърдената със Заповед № РД-02-7 от 07.04.2016 г. на Главния прокурор на РБ Инструкция за деловодната дейност и документооборота на Прокуратурата на Република България, Ви уведомяваме, че удостоверения за наличие/липса на данни за образувани и неприключени наказателни производства и повдигнати обвинения се издават от Районните прокуратури, Окръжните прокуратури и Национална следствена служба.
Удостоверения се издават след подаване на следните документи:
Обединена българска банка
BIC UBBSBGSF
IBAN: BG87UBBS80023106041900
За Окръжна прокуратура Габрово заявления за издаването на удостоверения за наличие/липса на данни за образувани и неприключени наказателни производства и повдигнати обвинения се подават на адрес: гр. Габрово, ул. "Янтра" № 6 (сградата на Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура Габрово)
II. Удостоверения за наличие/липса на данни за образувани и неприключени наказателни производства и повдигнати обвинения по реда на чл. 147, ал. 1, т. 1, б. „г“ от Правилника за прилагане на Закона за защита на класифицираната информация /ППЗЗКИ/, се издават от Национална следствена служба след подаване на следните документи:
Българска народна банка
BIC BNBGBGSF
IBANBG46 BNBG9661 3100 1391 01
3. личен документ на заявителя (или упълномощен негов представител) – за удостоверяване на самоличността му от служителя, приемащ заявлението.
Заявление за издаване на удостоверения по реда на чл. 147, ал. 1, т. 1, б. „г“ от ППЗЗКИ могат да се приемат и в Окръжен следствен отдел при ОП Габрово на адрес: гр. Габрово, ул. "Янтра" № 6.
Гражданите могат да се обръщат към прокурор винаги, когато смятат, че срещу тях е извършено престъпно посегателство. Те трябва да опишат подробно фактите, като посочат датата и мястото на извършване на деянието, по възможност пълно описание на лицата, извършили неправомерните действия и техните адреси.
Жалбата се подава в писмена форма, адресирана до съответната прокуратура. Тя трябва да съдържа трите имена, ЕГН, постоянен адрес, адрес за призоваване, евентуално телефон за контакт на жалбоподателя и е задължително подписана от него. Когато се прави устно изявление пред прокурор или полицай за извършено престъпление, се съставя протокол, който се подписва от заявителя и от органа, който го приема.
По жалбата се извършват проверки, които прокурорът възлага на полицията или други органи.
В деловодството на съответната прокуратура жалбоподателите получават информация за входящия номер под който е заведена тяхната жалба и за движението на преписката.
Становища на наблюдаващия прокурор по молби и искания на гражданите за промяна на мярката за неотклонение, разпореждане с веществените доказателства, отмяна на наложените ограничения за напускане на страната и др. също се получават в деловодството на съответната прокуратура.