„Ако всички спазваме своите задължения, на никого няма да се налага да си търси правата“ – посланието, което Апелативната прокуратура във Варна и Апелативния съд отправиха в Деня на отворените врати, посветен на гражданската и наказателната отговорност

16 Април 2025 г.

„Ако всички спазваме своите задължения, на никого няма да се налага да си търси правата“ – това послание отправиха прокурор Милена Гамозова от Апелативна прокуратура – Варна и съдия Росица Станчева от Апелативния съд в Деня на отворените врати. Те посрещнаха в Съдебната палата ученици от 10 и 11 клас на ПГКМКС „Академик Благовест Сендов“ по повод Деня на Конституцията на Република България – 16 април и разговаряха с тях по темата „Пълнолетието – гражданска и наказателна отговорност“.

В началото на срещите председателят на Апелативния съд във Варна съдия Марин Маринов отправи приветствие към младежите и ги поздрави за смелостта да се включат в инициативата. Накратко той им представи историята на Конституцията на Третата Българска държава, като обърна специално внимание на факта, че „както Търновската Конституция от 16 април 1879 година, така и съвременната Конституция на Република България от 1991 година, са определяни като напредничави и модерни, изработени да гарантират правата и свободите на всеки гражданин на нашата страна“. Съдия Маринов призова учениците във всяко свое действие да преценяват добре целите си и да се стремят поведението им винаги да бъде съобразено със закона и морала.

„Законът създава правила, които да ни пазят, но ние сами избираме как да постъпваме, като винаги трябва да знаем, че носим отговорност за всеки свой избор“ – така съдията от Гражданското отделение на Апелативния съд във Варна Росица Станчева премина към същината на темата. Тя обясни на гостуващите младежи, че законът ни дава яснота какви са нашите права, но също така очертава и нашите задължения, и ги увери, че „на всяко право, дадено ни от закона, съответства определено задължение“. Съдия Станчева обясни също каква е разликата между отговорността пред закона на децата преди навършване на 14 годишна възраст, след навлизането им във възрастта преди пълнолетието, както и тази след навършване на 18 години. Обърна специално внимание на разликата между наказателната и гражданската отговорност, като посочи, че гражданската отговорност може да бъде много по-широка от наказателната, тъй като тя представлява отговорността да се обезщетят вредите – имуществени или не, които са настъпили в резултат от действията на всеки един от нас в каквато и да било ситуация, дори ако тези действия не представляват престъпно деяние.

Прокурор Милена Гамозова обясни на учениците кога едно деяние се определя като престъпно и кога не. Показа на учениците основния закон, с който си служат прокурорите в държавата - Наказателния кодекс, и уточни, че именно в него се посочват ясно престъпленията и съответстващите им наказания. Тя обобщи, че всеки човек носи наказателна отговорност, и бе категорична, че за всяко престъпно деяние има съответно наказание. Тя увери присъстващите, че „в Конституцията на Република България има едно основно право, което е неприкосновено за всеки един – правото на справедливост, и то безспорно е залегнало и в основата на нашия Наказателен кодекс“.

Представителят на Апелативна прокуратура – Варна разказа на учениците за някои видове престъпления като им даде примери за тежки престъпления и съответстващите им тежки наказания, както и за по-леки по смисъла на закона нарушения, които се наказват с по-леки наказания. Заедно със съдия Станчева обясниха защо всяко дело е единствено по рода си, защо не може да се сравнява с друго дори то да изглежда подобно и защо е възможно за сходни деяния двама различни подсъдими да получат различни наказания.

Домакините обърнаха специално внимание на правилата на пътя – включително при каране на тротинетка, колело и мотор. С видеоматериали илюстрираха нагледно ролята на скоростта в пътно произшествие. Със статистика подкрепиха тезата си, че делата, свързани с тежки катастрофи, съставляват съществена част от дейността на съдилищата и прокуратурите в Североизточна България. 

Прокурорът и съдията посъветваха младите хора да не търсят пролуки в законите, а да ги спазват. Защото самите те или техните най-близки могат да се окажат в положение на пострадали. Съдия Станчева и прокурор Гамозова призоваха младежите да помнят общия принцип в правото – забраната да се вреди другиму, и да спазват своите задължения, като не допускат миг на безотговорно поведение да остави трайна следа в свидетелствата им за съдимост, във възможностите им за професионална реализация и в бъдещето им като цяло.

Учениците проявиха интерес към обсъжданите теми, задаваха много и различни въпроси, свързани с наказателното преследване, както и с техните лични преживявания. В края на срещата получиха удостоверения за участие в Деня на отворените врати и значки с логото на Прокуратурата на Република България.