Окръжната прокуратура във Варна е започнала две общонадзорни проверки по публикации в медиите за замърсяване на Варненското езеро и залива с отпадните води на два варненски квартала след скъсване на напорен тръбопровод. Освен двете проверки в Окръжната прокуратура и в Районната прокуратура във Варна се води проверка, която е образувана по същия повод, но по сигнал на общински съветник.
Самосезирането на прокуратурата е и на основание член 145, ал. 1, т. 3 от Закона за съдебната власт по публикации в различни медии, които съдържат данни за закононарушения или престъпления.
Проверките ще търсят дали са налице достатъчно данни за неизпълнение на служебни задължения от длъжностни лица във връзка с контрола на изпълнението и последващата експлоатация на подводното съоръжение по дъното на Варненското езеро.
С разпорежданията по образуваните две преписки на Окръжната прокуратура във Варна /едната от 29 април 2020 г./ е възложена проверка на РИОСВ – Варна. Изискана е информация и заверени преписи от документи от кмета на община Варна и управителя на „Водоснабдяване и канализация“ ООД – Варна по случая с екологичното замърсяване с отпадни води на езерото и част от залива вследствие на скъсания подводен напорен тръбопровод.
Съоръжението е било изградено по програма ИПСА на стойност близо 6, 2 млн. евро с бенефициент община Варна и оператор – „ВиК“ – Варна. Изпълнител е фирма „SFELINOS S.A. – Струма имоти“ ООД, а институцията, отговорна за реализацията на проекта, е Министерството на околната среда и водите. Проектът е с разрешение за ползване от 6 декември 2011 г.
Разпоредените проверки трябва да установят каква е причината за скъсването на напорния тръбопровод, който отвежда отпадните води на двата варненски квартала „Аспарухово“ и „Галата“ към канално-помпената станция „Запад“.
Прокуратурата във Варна ще информира медиите и обществеността за резултатите от разпоредените проверки.