
Прокурор Росица Тонева от Окръжна прокуратура – Варна реализира през месец март срещи с ученици от Професионална гимназия по електротехника и Професионалната техническа гимназия в продължение на втория етап от образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“.
Тя представи пред младежите кратка презентация за правомощията на прокурора, касаещи наказателното преследване, както и с понятието за престъпление. Прокурор Тонева даде на учениците практични примери и им помогна да разберат същината на понятието. Тя им поясни колко сериозни могат да бъдат последствията от прекрачването на рамката на закона, най-вече тази на Наказателния кодекс на Република България.
Срещата премина към дискусия, в рамките на която децата имаха възможност да зададат въпросите, които ги интересуват. Част от поставените теми бяха неизбежната отбрана, престъпленията против личността и използваните способи при доказването на определени престъпления. В разговора прокурор Тонева и младежите стигнаха до извода, че е важно всеки да бъде отговорен към своето поведение и да спазва правилата и нормите в обществото, като това би допринесло за подобряване на общото усещане за сигурност и стабилност.
Финалът на този етап от образователната програма бе сложен със среща с ученици от Четвърта езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“. Прокурорски помощник Христина Николова обсъди с учениците кога всеки човек става наказателно отговорен и какви са сериозните промени, които настъпват в живота му с тази обществена отговорност. Разясни им каква трябва да бъде тяхната реакция, ако станат жертви на престъпление или станат свидетели на такова, като им описа подробно пътя от подаването на сигнала за престъпното деяние до произнасянето на съда. Тя очерта основната роля на прокуратурата в процеса по събирането, анализирането и обобщаването на доказателствата за извършеното престъпление, както и за последващата защита на тези доказателства в съдебната фаза.
Христина Николова обсъди с младежите различни форми на противообществени прояви и различни опасности, които могат да се крият в привидно безопасни ситуации. Тя ги посъветва винаги да правят своите избори информирано и внимателно, като ги увери, че в днешния модерен и дигитализиран свят това е лесно постижимо, а ползите са неоспорими.
В заключение от срещата прокурорският помощник обобщи, че е лична отговорността за всяко едно решение и е важно да не се поддаваме на провокации за нарушаване на правилата и законите, тъй като прекрачването на границите на законното и позволеното е лесно, но последствията от това могат да бъдат дълготрайни и в ущърб на доброто бъдеще на всеки един от нас.
Образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“ на Висш съдебен съвет се реализира в поредица от срещи на варненските ученици с магистрати и съдебни служители от Апелативна прокуратура – Варна, Окръжна прокуратура – Варна и Районна прокуратура – Варна. Основни цели на програмата са обогатяване познанията на младежите относно статута, структурата и функциите на съдебната власт в Република България и формиране на правна грамотност и култура. У тях се възпитава чувство на отговорност и обществена активност, като се следва един от основните аспекти в противодействието на престъпността, а именно превенцията и създаването на условия да не се допускат престъпления.