С право 2018 година може да се нарече годината на митническите разследвания за Окръжната прокуратура във Варна. И това е така не само заради успешното разследване на трафика на прекурсори на стойност над 225 милиона лева на пристанище Варна, организиран от холандските поданици Курт М. и Робърт П., активни лица от производството на синтетична дрога и разпространението й в Европа. Делото срещу двамата организатори на трансграничния трафик на материали за производство на синтетична дрога вече е в съдебна фаза.
Успехът за разкриването на контрабандата на прекурсори, осъществявана реално на четири континента с междиннно пристанище във Варна като външна граница на Европейския съюз, е плод на изключителното взаимодействие между митническите и оперативните служби, осъществявано под ръководството на мотивиран и компетентен наблюдаващ прокурор от Окръжната прокуратура във Варна и с активно международно сътрудничество между партньорските служби на няколко европейски страни.
Регистрираните митнически престъпления в Митница Варна през миналата година са били 62 при 41 за 2017 г. По образуваните 62 досъдебни производства при водени общо 76 са работили реално трима разследващи митнически инспектори.
В структурата на престъпността в региона е налице продължаваната от предходни отчетни периоди тенденция на спад в престъпленията против личността, против правата на гражданите, с практически стабилитет в престъпленията против брака и семейството и против собствеността. Траен остава ръстът на престъпленията против стопанството, а при финансовите престъпления се отчита леко завишение спрямо 2017 г. Намалели са документните престъпления. Ръст обаче се отчита в престъпленията против реда на управлението, против реда и общественото спокойствие. Известен спад има в общоопасните престъпления за 2018 г.
През отчетния период са осъдени и санкционирани 1621 лица, като с влязъл в сила съдебен акт са 1614, което прави над 99, 5 процента. Прокурорите от съдебния район на Окръжната прокуратура във Варна са внесли общо в съда 1514 акта. Броят на обвинителните актове е бил 906, 360 е бил броят на споразуменията и 248 са завършили с предложенията за освобождаване от наказателна отговорност с налагане на административно наказание.
Прокурорите от Окръжната прокуратура във Варна са ръководили 32 досъдебни производства за разследване на пране на пари, 25 са били делата за района на ОП – Варна за трафик на хора, а за злоупотреби с европейски фондове са наблюдавани 9 дела през 2018 г.
Делата за корупционни престъпления през отчетния период общо за региона на Варна са били 126 при 125 за 2017 г. Увеличението на делата за престъпления против паричната и кредитната система през отчетната година – 306, при 261 досъдебни производства за 2017 г. се дължи на неприключили производства с такъв предмет от предходни периоди.
От наблюдаваните за района на Варна общо 271 производства за данъчни престъпления най-голям е делът на тези, свързани с ДДС – 172.
През 2018 г. срещу непълнолетни лица прокуратурите във Варненския съдебен окръг за водили общо 88 производства, като това представлява почти 0,6 на сто от общо наблюдаваните дела в региона.
Броят на международните поръчки през 2018 г. е 71 при 65 пред 2017 и 68 през 2016 г. Само в Окръжната прокуратура във Варна са били изготвени общо 35 европейски заповеди за разследване по линия на международноправното сътрудничество, докато през 2017 г. техният брой е бил едва 9.
В Районната прокуратура - Варна за нуждите на наблюдаваните досъдебни производства са били изготвени общо 197 ЕЗР и МПП. В РП – Девня са били изготвени 2 МПП, а в Провадия – 5. През 2018 г. Окръжната прокуратура във Варна е издала 11 ЕЗА, РП – Варна - 13, РП – Девня – 2.
През отчетната 2018 г. са били образувани 65 дела по подзаконови актове на общинските съвети, от които са разгледани 52 в 74 съдебни заседания, и 180 дела по предявени искове за обезщетение, от които са били разгледани 142 в 239 заседания.
До Административния съд са подадени 49 протеста срещу незаконни актове на общинските съвети, от които 32 са били уважени, а по 17 съдът не се е произнесъл през отчетния период.
В отчетния доклад за изминалата 2018 г. и.ф.окръжен прокурор на Окръжната прокуратура във Варна Радослав Лазаров изтъкна отново необходимостта на законодателни промени, след които отмяна на съкратеното съдебно следствие по дела, с причинена смърт, независимо от формата на вината, преоценка и уеднаквяване на практиката по отношение на разпоредителното заседание, когато страните изявят готовност да постигнат споразумение или пък подсъдимият желае да се възползва от съкратеното съдебно следствие по чл. 371, т.2 от НПК, както и в редица други разпоредби с цел по-ефективно и бързо правораздаване.
Годишното отчетно събрание на прокурорите от съдебния район на Окръжната прокуратура бе уважено от Николай Георгиев, завеждащ отдел „Аналитичен“, и от Николай Любенов, завеждащ отдел „Съдебен“ при Върховната касационна прокуратура, както и от апелативния прокурор Владимир Чавдаров.