Прокурор Николета Арнаудова от Апелативна прокуратура – Варна осъществи последната среща с ученици от варненски училища в рамките на Етап 1 от тазгодишното издание на образователната програма „Съдебната власт – информиран избор и гражданско доверие. Отворени съдилища и прокуратури“. Тя гостува в Първа езикова гимназия, където бе посрещната от два единадесети класа, обучаващи се в профил „История“ и профил „Философия“.
В началото на разговора си с тях прокурор Арнаудова им припомни как са разделени властите в Република България и онагледи с примери що е то законодателна, изпълнителна и съдебна власт. След това тя запозна своеобразните домакини със структурата на последната от трите изброени власти и представи мястото на прокуратурата в нея. Накратко обясни за същността на професията на прокурора и им изясни неговите основни правомощия, отговорности и задължения. Учениците бяха впечатлени от нейния професионален път и внимателно слушаха всичко, което тя им сподели от своя личен опит като магистрат.
Прокурор Арнаудова разказа на младежите различни казуси от своята работа като прокурор, за решенията й по конкретни дела, стъпили на законовата рамка на Наказателния кодекс на Република България, за ситуации, с които е трябвало да се справя изпълнявайки своите професионални задължения. Тя обърна внимание на факта, че във всяка правова държава, законът стои над всичко и трябва да се спазва от всички безусловно, като това е едно от най-важните условия за съществуването на обществения ред. Отговори с примери на допълнителните въпроси на учениците, което направи срещата още по-интересна и полезна.
По време на разговора бяха засегнати теми, утвърдили се като общественозначими в публичното пространство и особено важни за подрастващите. Учениците обсъдиха с прокурор Арнаудова поведението си в училище и на обществени места, включително поведението на всички в социалните мрежи. Особено внимание бе обърнато на темата за употребата на забранени субстанции, особено популярни в последните месеци синтетични вещества с неясно съдържание – вейпове, бонбони и други подобни. Не бе пропусната и темата за насилието във всичките му форми и нуждата от това да се търси помощ от компетентните институции, които от своя страна са длъжни да осигурят защита на жертвите по най-добрия начин и справедливо наказание за насилниците.
Два учебни часа не бяха достатъчни за всички теми, поставени на дневен ред. Учениците от 11 клас на I Езикова гимназия с нетърпение очакват Етап 2 от образователната програма, за да се срещнат с прокурор от Окръжна прокуратура – Варна.
Седмица по-рано прокурор Стефка Якимова – говорител на Апелативна прокуратура – Варна се срещна с ученици от 8-ми клас на Професионалната гимназия по електротехника. Макар и по-малки, децата демонстрираха интерес към различни теми, засягащи тяхното ежедневие, и задаваха много въпроси на своята гостенка.
След като се запознаха с основната тема, засягаща работата на прокурорите, техните отговорности в обществото, техните основни задължения и функции, осмокласниците активно се включиха в разговор с прокурор Якимова. Тя провокира тяхното логическо мислене с въпроси от практиката й на прокурор, накара ги да гледат на една ситуация от различни гледни точки и да се поставят в позицията на различните участници в нея. Така учениците успяха да разберат по-добре сложността на всеки отделен казус и да осъзнаят, че всяка различна перспектива дава допълнителни детайли за едно и също действие.
Накрая прокурорът и учениците се обединиха около твърдението, че да се спазват правилата и законите в едно общество е най-сигурният начин за гарантиране на общата сигурност и спокойствие. „За да живеем в един по-добър свят, е нужно всеки ден да полагаме усилия самите ние да бъдем по-добри“, каза прокурор Якомова.
С тези две последни срещи, провели се през месец януари, бе сложен край на първия етап от образователната програма на ВСС. През месец февруари и март, учениците от шестте варненски училища, партниращи на инициативата през учебната 2024 – 2025 година, ще се срещнат с представители на Окръжна прокуратура – Варна.