РАЙОННА ПРОКУРАТУРА- ШУМЕН
ОБЯВЯВА КОНКУРС за заемане на 1 (една) свободна щатна бройка за длъжността „Прокурорски помощник” в Районна прокуратура – Шумен, по реда на чл. 67, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда.
- 1. Описание на длъжността:
Прокурорският помощник подпомага прокурорите при изпълнението на техните функции. Изготвя проекти на прокурорски актове. Изготвя проекти на отговори на писма и сигнали. Проучва, анализира и обобщава правната доктрина и съдебната практика по конкретни въпроси. Следи за актуалните изменения в нормативната база. Изготвя писмени становища по конкретни въпроси. Подпомага административния ръководител при изготвяне на вътрешни правила, проекти на заповеди и др. Изпълнява и други задачи, възложени от административния ръководител или неговите заместници.
- 2. Основни изисквания за заемане на длъжността, съгласно чл. 91 от ПАПРБ:
Кандидатът да е лице, което:
- е български гражданин, гражданин на друга държава – членка на Европейския съюз, на друга държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария;
- има българско гражданство;
- е навършило пълнолетие;
- не е поставено под запрещение;
- не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер;
- не е лишено по съответен ред от правото да заема определена длъжност;
- отговаря на изискванията за заемане на длъжността, предвидени в нормативните актове, в ПАПРБ, в Класификатора на длъжностите в администрацията, издаден от Прокурорската колегия на ВСС, и в длъжностната характеристика за съответната длъжност.
- 3. Специфични изисквания за заемане на длъжността, съгласно чл. 162 от ЗСВ:
Кандидатът да е лице, което:
- има висше образование по специалността „Право“;
- е преминало стажа, определен в чл. 294 от ЗСВ и е придобило юридическа правоспособност;
- притежава необходимите нравствени и професионални качества, съответстващи на Кодекса за етично поведение на българските магистрати;
- не е осъждано на лишаване от свобода за умишлено престъпление от общ характер, независимо от реабилитацията;
- не е дисциплинарно освободено от длъжност изборен член на ВСС за накърняване престижа на съдебната власт;
- не страда от психическо заболяване.
- 4. Допълнителни изисквания за заемане на длъжността:
- добра компютърна грамотност – MS Office (Word, Excel, Outlook), Internet;
- умения за работа с правно – информационни системи;
- работа със стандартно офис-оборудване;
- добра писмена и езикова култура;
- умение за работа в екип;
- комуникативност, организираност и експедитивност.
За заемането на конкурсната длъжност не се изисква трудов стаж и професионален опит.
- 5. Начин на провеждане на конкурса: Конкурсът и оценяването на кандидатите ще се извърши на три етапа: по документи, решаване на казус и събеседване.
Първи етап – по документи:
Конкурсната комисия разглежда постъпилите заявления, като преценява, дали представените документи удостоверяват изпълнението на основните и специфичните изисквания за заемане на длъжността. До участие във втори етап на конкурса се допускат кандидатите, които напълно отговарят на изискванията, посочени в обявата.
Комисията оформя в протокол решението си относно допускането на кандидатите до участие конкурса и изготвя списъци на допуснатите и недопуснатите кандидати, не по-късно от 7 дни след изтичане на срока за подаване на заявленията за участие в конкурса. Списъците се поставят на общодостъпно място в сградата на Съдебната палата, както и на интернет страницата на Районна прокуратура – Шумен http:/www.prb.bg/bg/rpshumen/.
- в списъка на допуснатите кандидати се посочва датата на провеждане на конкурса, която не може да бъде по-рано от 14 дни от изнасянето на списъка, началния час и мястото за провеждане на конкурса.
- в списъка на недопуснатите до конкурса кандидати се посочват основанията за недопускането им. Недопуснатите кандидати се уведомяват писмено, като се посочват съображенията за недопускането им.
Недопуснатите кандидати могат да подадат възражение до административния ръководител в 7-дневен срок от съобщението. Жалбата не спира конкурсната процедура. Административният ръководител се произнася в 3-дневен срок с решение, което е окончателно.
Конкурсът ще се проведе и при един допуснат кандидат.
Втори етап – решаване на казус:
Казусът ще бъде предварително отпечатан за всеки от допуснатите кандидати. Време за решаване на казуса 120 минути. Всяка писмена работа се преглежда от комисията, която поставя оценка по шестобалната система. Всеки верен отговор ще се оценява с точност до 0,50, според изчерпателното, логичното и последователно изложение на казуса, като оформянето на същия следва ясно да очертава теоретичните положения, нормативната уредба и съдебната практика. Участниците могат да ползват НК и НПК. Комисията взема всички мерки за запазване в тайна на изпитното задание и осигуряване на анонимност при проверка на резултатите, съгласно чл. 100б, ал. 2, т. „л“ от ПАПРБ. До трети етап се допускат само кандидати, които са получили оценка най-малко 4,50. Оценката от този етап е средноаритметичното число от оценките на отделните членове на комисията за всеки кандидат. Решението на Комисията, относно допускането до третия етап на конкурса, се оформя в протокол, след което се изготвят списъци на допуснатите и недопуснатите кандидати, които се подписват от членовете на комисията. В 3-дневен срок от обявяването на списъка на допуснатите кандидати се провежда третия етап от конкурса. Датата на провеждането му се посочва в списъка на допуснатите кандидати. В списъка на недопуснатите кандидати се посочва основанието за недопускането им.
Трети етап – събеседване:
Събеседването се извършва по реда на входящите номера на подаване на документите за участие в конкурса.
С всеки един от кандидатите ще се проведе събеседване по практически въпроси от областта на наказателното право и процес, основните задължения на прокурорския помощник, мотивация за работа, готовност за поемане на допълнителни трудови ангажименти, способност за работа в екип и други качества, необходими за заемане на длъжността.
При събеседването всеки един от кандидатите ще се оценява по шестобалната система (от 2 до 6 във възходящ ред, като 6 е най-високата оценка). Всеки член от комисията поставя оценка. Крайната оценка от третия етап се формира като средноаритметична оценка от оценките на членовете на комисията.
Окончателната оценка от конкурса се формира като средноаритметично число от получените крайни оценки от двата етапа (писмен казус и събеседване). При еднакъв краен резултат на повече от един кандидат, се взема под внимание и средния успех от държавния изпит.
Въз основа на получената крайна оценка, комисията извършва класиране на кандидатите. Комисията заседава в пълен състав и взема решения с обикновено мнозинство. В 3-дневен срок от приключване на конкурса, комисията представя на административния ръководител протокол от проведения конкурс и документите на класираните кандидати.
Със заповед на административния ръководител на РП – Шумен се определя лицето, класирано на първо място, за спечелило конкурса. При неявяването на лицето в 14-дневен срок от получаване на писмената покана, ще бъде поканено лицето, класирано на второ място.
- 6. Необходими документи за участие в конкурса: Кандидатите лично или чрез пълномощник, упълномощен с нотариално заверено пълномощно, следва да представят следните документи:
- писмено заявление – по образец, достъпно на интернет страницата на РП – Шумен;
- автобиография – тип CV;
- декларация по чл. 95, ал. 2, т. 1 от ПАПРБ – по образец, достъпна на интернет страницата на РП – Шумен;
- собственоръчно заверено копие от документ за придобита образователно – квалификационна степен „магистър“ по специалността „Право“;
- собственоръчно заверено копие от удостоверение за придобита юридическа правоспособност;
- собственоръчно заверено копие от документи, удостоверяващи продължителността на професионалния опит и трудовия стаж, при наличие на такъв;
- медицинско свидетелство за работа;
- медицинско удостоверение, издадено в резултат на извършен медицински преглед, че лицето не страда от психическо заболяване;
- други документи, свързани с изискването за заемане на длъжността, които кандидатът притежава;
- Не се изисква представянето на свидетелство за съдимост. Същото ще бъде получено служебно по електронен път от Министерство на правосъдието. При неиздаване на електронно свидетелство за съдимост от МП, от кандидатите ще бъде изискано да представят такова, издадено по общоустановения ред.
- Не се изисква представянето на удостоверение за липса/наличие на обвинения по неприключили наказателни производства. Същото ще бъде издадено по служебен път от РП-Шумен.
- Декларация по чл. 92, ал. 1 от ПАПРБ се подава от лицето, избрано в конкурсната процедура.
- 7. Място и срок за подаване на документи: Документите на кандидатите се подават в ст. № 111, ет. 1 в Районна прокуратура – Шумен, в сградата на Съдебната палата, в 30-дневен срок, считано от деня, следващ публикуването на обявата в централен ежедневник и на страницата на РП-Шумен.
- 8. Длъжностната характеристика за конкурсната длъжност се предоставя на разположение за запознаване на всеки кандидат при подаване на документите в ст. № 111, ет. 1 в Районна прокуратура – Шумен, както и ще бъде достъпна на интернет страницата на Районна прокуратура – Шумен, https://prb.bg/rpshumen/bg/karieri
- 9. Всички съобщения във връзка с конкурса ще бъдат обявявани на информационно табло и на интернет страницата на Районна прокуратура – Шумен: https://prb.bg/rpshumen/bg/karieri.