На 16.04.2025 год. Окръжна прокуратура – Русе, Районна прокуратура – Русе и Окръжен съд – Русе проведоха Ден на отворените врати, на тема „Открито за съдебна власт. Нека се запознаем“. Повод за това бе професионалния празник на българските юристи и на съдебните служители.
В събитието взеха участие 20 ученици от Х клас на СУ „Христо Ботев“ – гр. Русе и преподавателите им г-жа Касърова. Гостите бяха посрещнати от Зам.-окръжен прокурор Мирослав Маринов, Зам.-районен прокурор Светослав Великов, съдия при Окръжен съд – Русе Мирослав Йорданов, следовател Вярка Дудева – Окръжен следствен отдел при Окръжна прокуратура – Русе и Цветомир Петков – Главен експерт-криминалист при НСлС.
Учениците бяха запознати със създаването и историята на правосъдната система на България, структурата на органите на съдебната власт и отговорностите, които имат магистратите. Прокурорите от Окръжна и Районна прокуратура – Русе обясниха как работи съдебната система, функцията на прокуратурата и съда. Редът, по които всеки гражданин на Р България може да подаде сигнал за извършено закононарушение. С примери от практиката беше описан пътят, по който преминава един сигнал за престъпление от проверката на полицейския служител - до постановяване на осъдителна присъда и обезщетяване на пострадалите. Разяснено беше на учениците, на каква възраст започват да носят наказателна отговорност и какви са последиците, предвидени от закона, ако им бъдат наложени различните по вид наказания, описани в НК.
Следовател Дудева и Главен експерт-криминалист Петков споделиха примери от практиката си, като обясниха правилата при които се провежда разследването по наказателни дела, какви видове експертни изследвания могат да бъдат извършвани и как следва да бъдат събирани доказателства. Беше представена и конкретна информация за този процес, като чрез презентации бе представена и работата на експертите-криминалисти.
Съдия Йорданов засегна темата за начинът на функциониране на съдилищата, обезпечеността им, видът и начинът по който протичат съдебните производства. Принципите по които се определят вида и размера на наказанията и тежките последици от престъпленията за извършителите.
Изнесената информация, провокира учениците и на домакините бяха зададени множество въпроси, свързани с използването на различните способи за събиране на доказателства. Част от тях проявиха интерес, как могат да наблюдават или участват като поемни лица при извършване на процесуално-следствени действия.