1. Достъп до медицинска помощ:
Всеки български гражданин има право на достъп до медицинска помощ при условията и по реда на Закона за здравето и на Закона за здравното осигуряване.
Извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на българските граждани се предоставят медицински услуги, (изчерпателно изброени в Закона за здравето), сред които:
- медицинска помощ при спешни състояния;
- експертизи за вид и степен на увреждане и трайна неработоспособност.
По искане на пострадалото лице всеки лекар е длъжен да издаде документ, в който писмено да удостовери констатираните от него увреждания или следи от насилие.

2. Достъп до безплатна правна помощ:
Съгласно чл.22, ал.1, т.7 от Закона за правната помощ, пострадалите от домашно насилие имат право на безплатна правна помощ, изразяваща се в консултация и подготовка на документи за завеждане на дело. Пострадалите от извършено престъпление по чл.144, ал.З НК - закана с убийство; както и лицата, спрямо които е нарушена издадена заповед за защита от домашно насилие, имат право на правна помощ по реда на чл.23, ал.1 и 2 от Закона за правната помощ. В определени случаи също има възможност правната помощ да е безплатна, като преценката се извършва от съда, при вече образувано съдебно производство.
Правната помощ се предоставя от адвокати, като се организира от Националното бюро за правна помощ.
Адрес на Националното бюро за правна помощ - гр.София, ул.„Развигор“ 1.
Национален телефон за правна помощ - 070018250.
Адрес на Адвокатска колегия-гр.Смолян - гр.Смолян, бул. „България” № 16, Съдебна палата, телефон - 0301/65661.
В досъдебното производство пострадалият има следните права:
- Да бъде уведомен за правата си в наказателното производство;
- Да получи защита за своята сигурност и тази на близките си;
- Да бъде информиран за хода на наказателното производство;
- Да участва в производството съгласно установеното в Наказателния кодекс;
- Да прави искания, бележки и възражения; да обжалва актовете, които водят до прекратяване или спиране на наказателното производство;
- Да има повереник;
- Да обжалва актовете, които водят до прекратяване или спиране на наказателното производство;
- Да получи писмен превод на постановлението за прекратяване или спиране на наказателното производство, ако не владее български език.
Правата на пострадалия възникват, ако той изрично поиска да участва в досъдебното производство и посочи адрес за призоваване в страната.

4. Компетентни органи, към които могат да се обърнат лицата пострадали от домашно насилие, за да получат защита за себе си и своите близки:
В случаите на домашно насилие пострадалите лица имат право да се обърнат към съответния Съд и Прокуратура, Районно управление на МВР, Агенция за социално подпомагане (чрез Дирекция за „Социално подпомагане“), Държавна агенция за закрила на детето, дружества или юридически лица с нестопанска цел, работещи за защита на лицата, пострадали от домашно насилие.